Tymczasowi mają podobne prawa, jak etatowi

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 22-07-2013, 00:00

Co mówią przepisy?

Kwestie zatrudniania pracowników tymczasowych regulu je ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), a do nieuregulowanych w niej kwestii stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy.

Każdemu pracownikowi tymczasowemu niezależnie od stażu pracy przysługują 2 dni urlopu za każde 30 dni pracy. Urlop ten można wykorzystywać co miesiąc lub może on się kumulować i zostać wykorzystany we wskazanym przez pracownika i zaakceptowanym przez pracodawcę użytkownika okresie. Jeśli zakończy się zatrudnienie, a pracownik nie wykorzysta całego przysługującego mu urlopu, razem z ostatnim wynagrodzeniem pracodawca wypłaca mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przysługuje mu również urlop na żądanie, wówczas gdy pozostaje zatrudniony u danego pracodawcy użytkownika przez okres minimum 6 miesięcy.

Pracowników wynagradzają agencje zatrudnienia, ale na poziom ich motywacji i zaangażowania wpływa w bardzo dużym stopniu pracodawca użytkownik. Pracownik tymczasowy nie może być traktowany mniej korzystnie w kwestii warunków pracy i innych warunków zatrudnienia, niż pracownicy zatrudnieni na takim samym lub podobnym stanowisku pracy bezpośrednio przez użytkownika. Oznacza to, że powinien mieć dostęp do wszelkich form motywatorów płacowych jak i pozapłacowych.

Z badania agencji zatrudnienia Manpower „Motywacja Pracownika Tymczasowego: wyzwania i korzyści” wynika, że pracownicy tymczasowi są bardzo zaangażowaną i lojalną grupą, która bardzo utożsamia się z pracodawcą użytkownikiem. Najbardziej motywuje pracowników tymczasowych perspektywa stałego zatrudnienia, stabilność zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia i dobre relacje z przełożonym. Wśród motywatorów pozapłacowych dla pracowników tymczasowych stosowanych przez pracodawców użytkowników są np. dofinansowanie dojazdu pracowniczego, posiłków w stołówce, karnety sportowo-rekreacyjne, prywatna opieka zdrowotna, dostęp do darmowej kawy, herbaty i innych napojów dostępnych w wyznaczonych miejscach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu