Zatrudnij pracownika na jakiś czas

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 22-07-2013, 00:00

Rozmowa z Arturem Wawrzyniakiem, kierownikiem regionalnym agencji zatrudnienia Manpower

Zajmują się rekrutacją pracowników i ich zatrudnianiem. Naliczają wynagrodzenie, odprowadzają wszystkie składki. Klient otrzymuje od nich pracownika i fakturę

Zobacz więcej

Z badań Polskiego Forum HR wynika, że około 20 proc. pracowników tymczasowych znajduje stałą pracę firmie, do której wcześniej oddelegowała ich agencja zatrudnienia — mówi Artur Wawrzyniak z Manpower. [FOT. ARC]

„Puls Biznesu”: Potrzebuję trzech pracowników tymczasowych na dwa tygodnie. Jak mam to załatwić ?

Artur Wawrzyniak z agencji zatrudnienia Manpower: Zwrócić się do agencji pracy tymczasowej, która zrekrutuje, zatrudni i oddeleguje pracowników. W pracy tymczasowej są trzy strony, które ze sobą współpracują — agencja zatrudnienia, pracodawca użytkownik i pracownik tymczasowy. Pracownik tymczasowy jest zatrudniony przez agencję zatrudnienia, ale wykonuje pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Najpierw jednak musimy ustalić, jakich ludzi pani potrzebuje, jakie mają mieć umiejętności i kompetencje, w jakim charakterze będą pracować i na jaki czas będą zatrudnieni. Następnie podpiszemy umowę, w której będą opisane warunki naszej współpracy.

A jeśli po dniu pracy się okaże, że jeden z pracowników się nie sprawdza?

Ryzyko, że rekrutacja będzie nietrafiona, pojawia się zawsze. W takiej sytuacji oddelegujemy kolejnego pracownika. Staramy się reagować natychmiast, ale dużo zależy od liczby osób i ich kompetencji. Pracownika fizycznego znajdujemy szybciej niż wykwalifikowanego specjalistę, którego niejednokrotnie trzeba szukać bezpośrednio, czyli trafić do odpowiedniej osoby i nakłonić do przyjęcia oferty.

Czy rzeczywiście to się opłaca? Może sama znajdę odpowiednich ludzi?

Z badania ManpowerGroup wynika, że co trzeci pracodawca w Polsce ma trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. A to agencja zatrudnienia zajmuje się rekrutacją tych pracowników i całą otoczką administracyjną. Naliczamy wynagrodzenie, odprowadzamy składki. Klient otrzymuje od nas tylko fakturę, za którą musi nam zapłacić, ale z odroczonym terminem płatności na jaki strony się umówiły. Ważne jest również, że te wydatki są lokowane w usługach, a nie w kosztach personalnych.

A jakie koszty są związane z pracownikami tymczasowymi?

Firma, która decyduje się skorzystać z pracy świadczonej przez pracowników tymczasowych, płaci agencji zatrudnienia wynagrodzenie, które pokrywa koszty wynagrodzenia brutto za pracę, które wypłacamy pracownikowi, wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego , koszty składek na ubezpieczenie społeczne ponoszone przez agencję, składki na Fundusz Pracy, FGŚP lub PFRON oraz prowizję agencji. Mogą to być również koszty badań i koszty związane z podróżami służbowymi.

Kto decyduje, ile będzie zarabiał pracownik tymczasowy?

To jest ustalane z pracodawcą użytkownikiem. Płaca pracownika tymczasowego nie może być niższa niż pracownika zatrudnionego na tym samym stanowisku na etacie. Tutaj istotna jest zasada równego traktowania pracowników tymczasowych i zatrudnionych na stałe. Pracownikowi tymczasowemu nie można proponować mniej korzystnych warunków pracy, ani innych warunków zatrudnienia niż pracownikom zatrudnionym przez firmę na takim samym lub podobnym stanowisku.

Na jak długo można zatrudnić pracownika tymczasowego?

U jednego pracodawcy użytkownika pracownik tymczasowy może być zatrudniony 18 miesięcy w przeliczeniu na dni pracy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Bardzo często staramy się przekonać pracodawców użytkowników, by zatrudniali na stałe tych, którzy pracują najlepiej i najdłużej.

Mogę przyjąć pracownika tymczasowego na miejsce właśnie zwolnionego?

Ustawa nie pozwala na zatrudnianie w formie pracy tymczasowej pracownika, który przez ostatnie 3 miesiące był zatrudniony u pracodawcy użytkownika, i z którym rozwiązano umowę nie z jego przyczyny. Nie wolno też zastępować pracownikiem tymczasowym pracownika uczestniczącego w strajku.

Ile osób liczyła największa grupa pracowników pozyskana przez Manpower dla pracodawcy użytkownika?

Zatrudnialiśmy 2 tys. pracowników dla naszego klienta z branży AGD. Zdarzają się również inne wyzwania, np. znalezienie 100 osób w tydzień na bardzo krótki czas do pracy sezonowej. Wszystko zależy od kompetencji, kwalifikacji i dostępności takich kandydatów na lokalnym rynku. Trudniej jest, gdy poszukujemy pracowników o rzadkich kwalifikacjach i kompetencjach, niż gdy jedynym oczekiwaniem klienta jest motywacja kandydatów do podjęcia pracy.

Czy są branże, które dopiero niedawno odkryły pracę tymczasową?

Praca tymczasowa jest kojarzona w Polsce z produkcją, z pracą fizyczną i z pracownikami niewykwalifikowanymi. Coraz więcej firm przyjmuje jednak pracowników tymczasowych do prac administracyjnych. Taką potrzebę zgłaszają klienci, których działy produkcyjne lub logistyczne już obsługujemy. Również centra usług wspólnych, sektor BPO i branża HoReCa, które dotychczas sporadycznie wykorzystywały tę formę zatrudnienia, bardzo się nią zainteresowały.

Tylko duże firmy wypożyczają pracowników?

Praca tymczasowa przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Na początku była związana z kapitałem zagranicznym i z dużymi firmami, które lokowały u nas inwestycje. Od czasu spowolnienia gospodarczego także firmy polskie, również mniejsze, interesują się tym rodzajem zatrudnienia. Niewątpliwie wpływają na to otoczenie rynkowe i biznesowe oraz widmo kryzysu gospodarczego, które wymusza na przedsiębiorcach podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji w gospodarowaniu kosztami przy utrzymaniu ciągłości produkcji i jakości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu