Tysiącletni biznes nadal w formie

RANKINGI W świecie szybkiego biznesu są jeszcze firmy, które pamiętać mogliby nasi dziadkowie, pradziadkowie, a nawet praprapradziadkowie

Xiaomi, chiński producent smartfonów, trafia w ostatnich miesiącach na czołówki serwisów informacyjnych. Firma powstała zaledwie cztery lata temu, a dziś jest liderem chińskiego rynku i trzecim pod względem sprzedaży producentem inteligentnych telefonów na świecie. Przygotowuje nową rundę finansowania, dzięki której może osiągnąć wartość nawet 50 mld USD.

OD PIOTRA DO WOLFGANGA:
Wyświetl galerię [1/2]

OD PIOTRA DO WOLFGANGA:

St. Peter Stiftskeller jest obecnie potężnym konglomeratem oferującym miejsce dla 700 gości, którzy mają do wyboru kilka sal, w tym Petrusstube, Haydnzimmer i Wolfgangstube. To raj dla smakoszy z różnych epok. Forum

Cztery lata to jednak coś jakby mrugnięcie w dziejach świata. Nie wiemy, czy za 10, 100 lub 1000 lat o Xiaomi będzie ktoś jeszcze pamiętał, mimo że przez koncern przepływają teraz miliardy dolarów. Założenie firmy wydaje się być dosyć proste, ale utrzymanie jej w rywalizacji z konkurencją jest dużo trudniejsze. Telewizja CNBC przygotowała zestawienie firm, którym nie zaszkodziły wojny, zawirowania gospodarcze, głód, epidemie i zarazy. Trwają w dobrej kondycji od wieków. Tego życzy sobie zapewne nie tylko Xiaomi, ale cała masa innych młodziutkich firm. Na czele tego osobliwego rankingu znajduje się hotel Nisiyama Onsen Keiunkan, położony w malowniczym skrawku japońskiej prefektury Yamanishi. Biznes w tym miejscu założono już w 705 r., czyli w czasie, w którym Mieszka I nie było jeszcze nawet w planach. Hotel wykorzystujący dobrodziejstwa źródeł termalnych jest najstarszym hotelem świata według Księgi rekordów Guinnessa i podobno jest w posiadaniu tej samej rodziny od 52 pokoleń.

Kolejne miejsce na liście zajmuje restauracja St Peter Stiftskeller, znajdująca się na terenie klasztoru w Salzburgu. Podróżnicy i przybysze stołują się tutaj już od 1211 lat, bo pierwsza wzmianka o niej pojawia się w zapiskach Alkuina, uczonego, teologa i filozofa, do doradcy Karola Wielkiego. Zarezerwowanie stolika graniczy z cudem. Podium najstarszych przedsiębiorstw uzupełnia irlandzki Sean’s Bar w Alhlone, w którego zabudowaniach z IX w. znaleziono dawne monety.

Ranking zabiera nas nie tylko w podróż w czasie, ale także pokazuje, że są branże odporne na czas. Innymi słowy, ludzie zawsze będą musieli jeść i zawsze będą odczuwali potrzebę posiadania czegoś, czego innym brakuje. Na tych dwóch pragnieniach bazują firmy RJ Balson & Son i Sotheby’s. Pierwsza sprzedaje wołowinę, dziczyznę i wieprzowinę od 1515 r., kiedy na tronie zasiadał Henryk VIII. Obecnie mięsnym biznesem zarządza 25. pokolenie. Sotheby’s jest natomiast najstarszą firmą notowaną na amerykańskiej giełdzie. Firma sprzedaje teraz sztukę wartą miliardy, a pierwsza aukcja odbyła się w 1744 r.

Nadal w dobrej formie

1. Nisiyama Onsen Keiunkan - 1309 lat

2. St Peter Stiftskeller - 1211 lat

3. Sean's Bar - 1114 lat

4. Barovier & Toso - 719 lat

5. RJ Balson & Son - 499 lat

6. Bushmills Irish Whiskey - 406 lat

7. Hudson's Bay Company - 344 lata

8. Sotheby's - 270 lat

9. Hall and Woodhouse - 237 lat

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Tysiącletni biznes nadal w formie