Tytoń czeka na inwestora

WIS
opublikowano: 28-05-2010, 00:00

Pracownicy Zakładów

Pracownicy Zakładów

Tytoniowych w Lublinie

wstrzymują oddech.

Perspektywa prywatyzacji

firmy się rozmywa.

Francuska firma biotechnologiczna Biosyntec, która miała za ponad 24 mln zł kupić 60 proc. akcji Zakładów Tytoniowych w Lublinie, nie pali się do zakończenia transakcji.

— 30 kwietnia upłynął termin, jaki resort skarbu wyznaczył inwestorowi na uregulowanie płatności za akcje Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Nie zapadły jeszcze wiążące decyzje co do dalszego prowadzenia procesu prywatyzacji tej spółki — informuje Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

Choć sprawa wygląda beznadziejnie, to jednak zarząd lubelskich zakładów nie traci nadziei.

— Prywatyzacja naszej firmy idzie jak po grudzie, ale z tego, co nam wiadomo, inwestor chce domknąć transakcję i planuje spotkanie z przedstawicielami resortu skarbu w tej sprawie — mówi Marek Maj, prezes Zakładów Tytoniowych w Lublinie.

Skonsolidowane przychody grupy w 2009 r. przekroczyły 170 mln zł, a zysk netto sięgnął 5 mln zł. Choć wyniki spółki nie wyglądają najgorzej, to w branży tytoniowej sytuacja stale się pogarsza. W związku z tym lubelskiej firmie zależy na szybkim pozyskaniu inwestora.

Biosyntec nie wypowiada się na razie w sprawie prywatyzacji. Wiadomo jednak, jaki jest jej biznesplan. Dzięki opatentowanej przez siebie unikatowej technologii oraz lubelskim zakładom chce ona zawojować europejski rynek tytoniowy. Przymierza się m.in. do produkcji innowacyjnych filtrów do papierosów, mających redukować nawet do 80 proc. ryzyko tworzenia się komórek rakowych wskutek wpływu dymu tytoniowego na organizm. Poza samymi filtrami w Lublinie mogłyby też powstawać wyposażone w nie papierosy.

400

Tyle osób pracuje w Zakładach Tytoniowych w Lublinie i ich spółce zależnej w Krasnymstawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu