Tytoniowi potentaci chcą unijnej akcyzy

Artur Niewrzędowski
opublikowano: 02-12-1998, 00:00

Tytoniowi potentaci chcą unijnej akcyzy

Większość producentów papierosów w Polsce chce szybkiego uchwalenia takiej ustawy o systemie podatkowym akcyzy od wyrobów tytoniowych, która byłaby zgodna z dyrektywami Unii Europejskiej.

W Unii powszechnie obowiązuje system kwotowo-procentowy akcyzy, zgodny z założeniami GATT/WTO.

Obowiązujący w Polsce system akcyzowy, rozróżniający papierosy ze względu na kraj pochodzenia, jest niezgodny z wytycznymi GATT (Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu).

W 1997 roku Waldemar Manugiewicz, ówczesny wiceminister finansów, przypomniał, że w kwestionariuszu adresowanym do Unii Europejskiej podane zostały nasze założenia polityki podatkowej w odniesieniu do papierosów. Strona polska zadeklarowała, że w najbliższym czasie stawki akcyzy będą u nas stopniowo wyrównywane, aż do momentu osiągnięcia dwóch grup podatkowych: papierosów długich i krótkich. W dalszej perspektywie, po wygaszeniu inflacji, wprowadzona ma zostać kwotowo-procentowa konstrukcja podatku akcyzowego.

— Dość już manipulacji stawkami akcyzy. Do czasu wprowadzenia systemu zgodnego z założeniami UE należy wszystkie stawki podnieść w sposób neutralny dla producentów i ich produktów, tj. obowiązujące cztery stawki akcyzy podwyższyć o ten sam procent — stwierdza Jan M. Wierzbicki, dyrektor ds. wewnętrznych w Reemtsma Polska.

Zapisy umowy stowarzyszeniowej Polski z Unią Europejską zabraniają stosowania jakichkolwiek różnic podatkowych między produktami zagranicznymi i krajowymi. Dotyczy to różnic pośrednich (ze względu na surowce wykorzystywane do produkcji), jak i bezpośrednich (wyroby produkowane za granicą). O konieczności usunięcia tych nieprawidłowości dyskutowano w trakcie przesłuchań krajów kandydujących do UE, na przełomie września i października.

System kwotowo-procentowy obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Jedną z przyczyn stosowania tego rozwiązania jest to, że maksymalizuje ono wpływy budżetowe. Stosowanie innego rozwiązania może doprowadzić do częściowego zaniechania poboru podatku.

— Zastosowanie zasad WTO/ GATT, przy jednoczesnym braku systemu kwotowo-procentowego, oznaczałoby import papierosów długości do 70 mm po obniżonych stawkach podatkowych — konkluduje Jan M. Wierzbicki.

OGŁOSZENIOWA DYPLOMACJA: Ośmiu producentów papierosów, nie mogąc bezpośrednio porozumieć się z fiskusem, pisze listy do

Rady Ministrów, zamieszczane w prasie w formie płatnych ogłoszeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tytoniowi potentaci chcą unijnej akcyzy