Tytuł Gazeli Biznesu zapewnia promocję

Marta Biernacka
23-08-2004, 00:00

Myślą o promocji i o tym, aby pochwalić się wynikami. Chcą poszukać kontaktów. Liczą, że to da im ranking „PB”.

Napływają do nas zgłoszenia przedsiębiorców z całego kraju do rankingu Gazele Biznesu.

Czas na Kaszuba

— Znacząco poprawiliśmy wyniki i uznaliśmy, że dorośliśmy do udziału w rankingu. W tym roku jako gość wziąłem udział w toruńskiej gali Gazel. Po imprezie doszedłem do wniosku, że czas spróbować sił — mówi Józef Brzozkowski, prezes Meblarskiej Spółdzielni Pracy Chronionej Kaszub z Kościerzyny w województwie pomorskim.

Spółdzielnia, która liczy już 53 lata, produkuje meble pokojowe. Józef Brzozkowski kieruje nią od 2002 roku. Rozpoczął od poszukiwania zagranicznych rynków zbytu i zwiększenia mocy. W 2002 r. firma zainwestowała w maszyny 2 mln zł. Eksport osiągnął już 12 proc. obrotów. W latach 2002-03 firma podwoiła sprzedaż (z 9 do 18 mln zł). Wreszcie przyszedł czas na promocję.

Prezes Kaszuba liczy na to, że dzięki obecności na liście Gazel, na firmę zwrócą uwagę nowi potencjalni kontrahenci.

Bewa staje do rywalizacji

Towarzystwo Gospodarcze Bewa powstało w 1990 roku w Rogowcu (woj. łódzkie). Jest producentem wody źródlanej, poza tym jej wyroby znane są pod markami 5 Plus oraz ORSI. Właścicielem spółki jest Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Firma sprzedaje swoje wyroby na terenie całego kraju oraz eksportuje do Niemiec. Czerpie wodę z jednego z najgłębszych ujęć w kraju, które sięga 312 m. Firma zatrudniała w 2003 roku 239 osób.

— Powodem zgłoszenia do rankingu Gazel Biznesu była chęć poddania się weryfikacji. Czasem trzeba się przekonać, co inni o nas myślą — mówi Leon Wojnowski, prezes Towarzystwa Gospodarczego Bewa.

Jan Zasada z planami

Biuro Ekonomiczno-Handlowe Jan Zasada działa w Wieluniu, w województwie łódzkim, od 1992 r.

— Firma szybko się rozwija, mamy ambitne plany na nadchodzący rok. Przydałaby się też promocja. Poza tym udział w Gazelach jest bezpłatny, a udział w większości rankingów niestety kosztuje — tłumaczy Jan Zasada, właściciel firmy.

Przedsiębiorstwo zajmuje się montażem, sprzedażą detaliczną i hurtową rowerów oraz części i akcesoriów. Produkty trafiają do sklepów i salonów rowerowych w całej Polsce. Firma projektuje również ramy i rowery, części importuje z 14 krajów.

— Chciałbym się znaleźć w gronie Gazel Biznesu i poddać się ocenie wywiadowni. To jest wyzwanie. Ranking zaciekawił mnie, gdy rozpocząłem w tym roku prenumeratę „Pulsu Biznesu” i przeczytałem artykuły na temat Gazel i gali regionalnych — opowiada Jan Zasada.

Szef wieluńskiej firmy zamierza w 2005 roku wprowadzić na rynek nowy model roweru — z dodatkowym napędem elektrycznym. Od września zamierza ruszyć śmielej z eksportem, głównie do Niemiec. Zabiega też o dostęp do rynku rosyjskiego.

W 2004 roku do użytku została oddana hala magazynowa o powierzchni ponad 2 tys. mkw.

— Zwiększenie produkcji wymaga inwestycji — w hale, w modernizację linii montażowych — dodaje Jan Zasada.

Luboń się rozwija

Zakłady Chemiczne Luboń z Lubonia w Wielkopolsce obchodzą w tym roku 90-lecie istnienia. Jako spółka z o.o. firma działa od 2002 r. Produkuje nawozy wieloskładnikowe do uprawy roślin, impregnaty do drewna, chemikalia na potrzeby m.in. przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, włókienniczego. Zakłady mają też własną markę — Słoneczne Ogrody, pod którą sprzedawane są nawozy dla ogrodnictwa.

Luboń był już Gazelą Biznesu w II i III edycji rankingu.

— Postanowiliśmy spróbować kolejny raz. Obecność na liście nie tylko podnosi prestiż firmy, ale jest okazją do promocji. Logo Gazel umieszczaliśmy w katalogach, a informacje o wyróżnieniach na stronie internetowej. Udział w takich inicjatywach jest świadectwem tego, że firma się rozwija — podkreśla Jacek Żurawski, rzecznik ZCh Luboń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Tytuł Gazeli Biznesu zapewnia promocję