Czytasz dzięki

Tytuł inżyniera to już za mało

DCZ
opublikowano: 29-04-2011, 06:47

Jest popyt na kadrę inżynierską. Ale nie każdy absolwent z dyplomem inżyniera ma zagwarantowane miejsce pracy.

Statystyki pokazują, że bezrobocie wśród absolwentów uczelni technicznych jest stosunkowo małe. Jednak wielu młodych inżynierów łapie się prac, które mogliby wykonywać po maturze. Dlaczego? Głównie ze względu na brak znajomości programów takich jak AutoCAD czy języków obcych. Według szacunków firmy doradztwa personalnego Hays Poland jedynie 15-20 proc. szukających pracy specjalistów w branży budowlanej i 30 proc. w branży energetycznej mówi po angielsku. Podobnie jest ze znajomością innych języków.

Zobacz więcej

Lista wymagań pracodawców jest długa: umiejętność pracy w zespole, samodzielność, kreatywność, umiejętność komunikacji i chęć do pracy.

Atutem wyróżniających się kandydatów jest bardzo dobra znajomość programów typu AutoCAD lub innych związanych z daną branżą lub stanowiskiem, np. umiejętność programowania sterowników PLC czy znajomość programu Dialux. Ze względu na koszty związane z instalacją i wykorzystywaniem oprogramowania wiele uczelni technicznych nie stać na wprowadzenie ich do programu nauki.

- Także na części kierunków technicznych umiejętność projektowania nie jest wymagana, a szkoda, bo coraz częściej absolwenci nie mogą znaleźć pracy właśnie dlatego, że brak im podstawowej znajomości programu AutoCAD – informuje Anna Lisowska-Rakowska z Hays Poland.

Lista wymagań pracodawców jest długa: umiejętność pracy w zespole, samodzielność, kreatywność, umiejętność komunikacji i chęć do pracy.
- Dla firm jest ważne, by czas poświęcony na wprowadzenie nowego pracownika był możliwie krótki. Oczekują więc umiejętności szybkiego uczenia się, angażowania w wiele spraw jednocześnie i elastyczności w działaniu – dodaje Anna Lisowska-Rakowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane