U pośredników najgorzej od 2009 r.

opublikowano: 19-02-2013, 00:00

Nie pomogła Rodzina na Swoim. Pośrednicy kredytowi oberwali po portfelach, najmocniej największy.

Pośrednicy kredytowi odnotowali większy ruch w biznesie pod koniec 2012 r. w związku z wygasającym programem Rodzina na Swoim, jednak ożywienie było mniejsze, niż można było się spodziewać. Poza tym banki zaostrzyły lekko warunki kredytowe, co dodatkowo obniżyło popyt. W efekcie, jak podaje Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), przez ręce pośredników kredytowych w IV kwartale przeszło tylko 2,8 mld zł kredytów hipotecznych.

To najsłabszywynik nie tylko w całym roku, ale od kilku lat. Sprzedaż gorzej szła tylko w pierwszych kryzysowych miesiącach 2009 r. i na początku 2010 r. ZFDF nie ujmuje w zestawieniu wyników Money Expert, który wystąpił o upadłość kilka tygodni temu, a w IV kwartale prowadził jeszcze działalność.

Kwartalne wolumeny brokera wynosiły przeciętnie około 280 mln zł. Nawet gdyby dodać tę kwotę do wyników branży, to i tak wynik będzie najgorszy w tym roku. Najbardziej spadły obroty lidera rynku pośrednictwa — Open Finance. Spółka Leszka Czarneckiego zamknęła w IV kwartale wnioski kredytowe na sumę 1,222 mld zł. To osiągiliczone wspólnie z Home Brokerem, który należy do grupy. Dla porównania: w I kwartale 2012 r. pośrednicy wpompowali w rynek 1,766 mld zł kredytów, w II — 1,513 mld zł, a w III — 1,604 mln zł.

Znacznie lepiej szło im na polu produktów inwestycyjnych. W IV kwartale klienci przeznaczyli na inwestycje za ich pośrednictwem 1,766 mld zł. Kwartał wcześniej wolumen był mniejszy i wyniósł 1,542 mld zł. Na tle konkurencji Open jest prawdziwym gigantem. Drugi pod względem sprzedaży produktów inwestycyjnych Expander ma kwartalne wyniki rzędu 40-50 mln zł. Inni prawie w ogóle nie liczą się w tej stawce.

Natomiast, w przeciwieństwie do grupy Open Finance, utrzymują znacznie stabilniejszy poziom sprzedaży kredytów hipotecznych. Również notują spadki, ale nie tak duże, jak lider, a niektórzy mniejsi gracze, jak Idea Expert (grupa Idea Banku) oraz Doradcy24, poprawili wynik z poprzedniego kwartału. Od lidera resztę stawki wciąż jednak dzieli prawdziwa przepaść. Wicelider w hipotekach, DK Notus, sprzedał kredytów za 949 mln zł (504 mln zł w III kwartale). Expander pomógł w zaciągnięciu 468 mln zł zobowiązań (494 mln zł), Aspiro z grupy BRE Banku — 224 mln zł (297), a Idea Expert — 194 mln zł (191 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy