Ubezpieczeniowy haczyk na wandala

SW
opublikowano: 16-01-2012, 00:00

Zniszczenie samochodu to wandalizm. Chyba że przy okazji stłuczono też szyby albo wymalowano na nim graffiti.

Zbliża się EURO 2012 i wiele firm z niepokojem myśli o swoim mieniu narażonym na dewastacje. Być może stąd potwierdzane przez ubezpieczycieli zwiększone zainteresowanie ubezpieczeniem wandalizmu, które jednak nie zawsze zapewni odpowiednią ochronę.

Wyzwolone od kradzieży

Do pewnego czasu ryzyko wandalizmu mieściło się wyłącznie w ubezpieczeniu od kradzieży.

— Takie rozwiązanie ma jednak jedną poważną wadę — ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli doszło do kradzieży, a przy okazji złodzieje coś zniszczyli. Ale odmówi, jeżeli intencją osób trzecich było wyłącznie zniszczenie mienia i przy tej okazji do żadnej kradzieży nie doszło — tłumaczy Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za segment MSP w Compensie.

Taki system działa w wielu towarzystwach do tej pory, ale w przypadku niektórych wandalizm wyzwolił się od kradzieży i funkcjonuje jako osobny produkt. Dzięki temu ubezpieczeni zarówno od kradzieży, jak i wandalizmu mogą liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli dojdzie do kradzieży i przy okazji zniszczeń (wtedy wypłata będzie z ubezpieczenia od kradzieży, a trzeba pamiętać, że sumy ubezpieczenia są tutaj zwykle dużo wyższe niż limity w ubezpieczeniu wandalizmu) oraz wtedy, kiedy intencją jest tylko zniszczenie (ubezpieczyciel pokryje straty z ubezpieczenia wandalizmu).

Różne zakresy

Niektórzy ubezpieczyciele w ramach pakietów dla małych i średnich firm oferują ubezpieczenie wandalizmu jako osobne ryzyko, o które można rozszerzyć ochronę w przypadku zakupu ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych albo ubezpieczenia kradzieży z włamaniem i rabunku.

— Stawka podstawowa dla ubezpieczenia wandalizmu na sumę 10 tys. zł to 50 zł — mówi Sonia Lech, ekspert w zespole ubezpieczeń SME w Warcie.

W Ergo Hestii jest to średnio 70 zł rocznie przy sumie 10 tys. zł, w Compensie średnia stawka to 200 zł rocznie przy limicie ok. 50 tys. zł, a w Signal Idunie 55 zł rocznie przy sumie 10 tys. zł. Pomimo podobnych stawek często zakres takiego ubezpieczenia oraz wyłączenia w różnych zakładach są różne. Zasadniczo w ubezpieczeniu wandalizmu wyłączone jest graffiti, ale np. Ergo Hestia odpowiada w jego ramach także za to ryzyko, do sumy 5 tys. zł bez dodatkowej składki. Również w Compensie istnieje możliwość włączenia ryzyka graffiti, ale za dodatkową składką (ok. 100 zł rocznie).

— Dobrym przykładem na pokazanie, kiedy ten element się przydaje, jest przypadek osoby trzeciej, która do restauracji wpuściła ufarbowaną kurę. Ta dokonała wielu zniszczeń, m.in. pofarbowała niektóre elementy lokalu. W takim przypadku Ergo Hestia odpowiada z tytułu ubezpieczenia wandalizmu — mówi Magdalena Kanarek z biura ubezpieczeń MSP w Ergo Hestii.

Szyby mają polisę

Bardzo istotną kwestią są także szyby. Ubezpieczenie wandalizmu wyłącza bowiem, i to w przypadku wszystkich ubezpieczycieli, stłuczenie albo zbicie szyb.

— Funkcjonuje osobne ubezpieczenie, które zabezpiecza na taką okoliczność — mówi Magdalena Kanarek.

Warto pamiętać o jego wykupieniu, ponieważ szkody polegające na stłuczeniu szyb należą do najpowszechniejszych. Szczególny problem mogą z tym mieć warsztaty samochodowe albo komisy, które posiadają ubezpieczenie wandalizmu, ale kiedy dojdzie do szkody i wybite zostają szyby, są zdziwione, że nie dostaną odszkodowania. Jeszcze inna kwestia to definicje w warunkach. Choćby podstawowa — wandalizmu czy dewastacji. W większości przypadków brzmi niemal identycznie. Warto zwrócić jednak uwagę na szczegóły. Np. w przypadku Avivy osoba trzecia najpierw musi się dostać do wnętrza budynku albo lokalu, żeby dokonać wandalizmu („rozmyślne uszkodzenie lub zniszczenie mienia przez osobę lub osoby trzecie po ich uprzednim dostaniu się do wnętrza budynku lub lokalu”).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu