Ubezpieczyciel dopłaci do ekorozwiązań

opublikowano: 23-11-2020, 15:56

Ergo Hestia proponuje dodatkowe pieniądze na proekologiczne inwestycje w przypadku szkody całkowitej.

Jeśli ubezpieczony budynek zostanie doszczętnie zniszczony, odszkodowanie w ramach standardowych polis majątkowych będzie ustalone na takim poziomie, żeby można było go odbudować w standardzie, w jakim był wcześniej. Poszkodowani przedsiębiorcy mogą zdecydować, że zainwestują w jakieś ulepszenia, ale muszą liczyć się z określoną kwotą odszkodowania.

- To nie mobilizuje do inwestowania w proekologiczne rozwiązania, za które trzeba zapłacić więcej – mówi Krzysztof Grelewicz, dyrektor w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych Ergo Hestii.

Ekologia jest wszędzie
Ekologia jest wszędzie
– Proekologiczne rozwiązania wprowadzamy w różnych obszarach działalności. Tego samego oczekujemy od naszych dostawców i widzimy, że takiego podejścia oczekują od nas również nasi klienci – mówi Krzysztof Grelewicz, dyrektor w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych Ergo Hestii.

Wolna ręka

Ubezpieczyciel postanowił zaproponować rozwiązanie, które zachęci firmy do zielonych inwestycji. Do oferty majątkowych ubezpieczeń korporacyjnych Ergo Hestia wprowadziła darmową klauzulę zielonej odbudowy.

– W ramach tej klauzuli przedsiębiorcy, którzy ubezpieczą u nas swoje mienie, w przypadku szkody całkowitej będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze, które pokryją koszty rozwiązań przyjaznych środowisku. Przy tym dajemy firmom wolną rękę, jeśli chodzi o wybór konkretnych zielonych inwestycji – mówi Krzysztof Grelewicz.

Mogą one dotyczyć m.in. wykorzystania przyjaznych środowisku materiałów budowlanych, ograniczenia emisji CO2, usuwania elementów zniszczonego budynku czy też jego ekologicznej certyfikacji. Na takie działania ubezpieczyciel oferuje do 5 proc. wartości budynku, nie więcej niż 5 mln zł.

Klauzula zielonej odbudowy ma nie tylko mobilizować firmy do zwrócenia uwagi na dbanie o środowisko, ale w przyszłości być także języczkiem u wagi przy wyborze przez nie oferty ubezpieczenia mienia.

- Jesteśmy przekonani, że rola ekologii będzie rosła i w przyszłości dbałość o ten aspekt stanie się bardzo istotnym elementem wyboru usług lub produktów danej firmy – mówi Krzysztof Grelewicz.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nic za darmo

Zdaniem Agnieszki Rochewicz, starszego brokera specjalisty z działu klienta strategicznego w firmie brokerskiej Marsh Polska, można dyskutować co do konkretnych zapisów klauzuli proponowanej przez Ergo Hestię, jednak podejście ubezpieczyciela niewątpliwie jest innowacyjne.

Marlena Stańczak-Libich, dyrektor działu klienta strategicznego w Marsh Polska, uważa, że w pewnych aspektach klauzula wymaga dopracowania. Zainteresowanie nią w dużej mierze zależy od tego, jak szeroko ubezpieczyciel umożliwi negocjowanie zarówno limitu odszkodowania, jak i pozostałych zapisów, np. zmiany w zakresie możliwości skorzystania z pokrycia kosztów - nie tylko w przypadku szkody całkowitej.

Z kolei Piotr Włodarczyk, broker specjalista z Marsh Polska, twierdzi, że w sytuacji, kiedy żadna z ofert dostępnych na rynku nie wyróżnia się znacząco pod względem zakresu i składki, tego typu rozwiązanie może przekonać klienta do wybrania Ergo Hestii.

– Jednak biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy w czasach, w których nic nie jest darmowe, wydaje mi się, że składka za takie rozszerzenie może być wliczona w koszt całej polisy – uważa Piotr Włodarczyk.

Ekomoda

Na polskim rynku póki co nie funkcjonują podobne rozwiązania. Jednak coraz więcej ubezpieczycieli zapisuje w swojej strategii proekologiczność. Głównie dotyczy to zagranicznych spółek. Zdarza się, że oferują one preferencyjne warunki firmom, które zdecydują się na proekologiczne podejście w prowadzeniu biznesu. Korzystanie z proekologicznych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań może na pomóc np. zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia. Za granicą istnieją już także zielone polisy zabezpieczające nieruchomości. W ich wypadku po szkodzie przedsiębiorcy mogą zastąpić tradycyjne materiały np. instalacją zielonych systemów budowlanych albo zastosować energooszczędny sprzęt elektryczny i oświetlenie wewnętrzne oraz nietoksyczne, słabo pachnące farby i wykładziny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane