Ubezpieczyciel wychodzi na prostą

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 08-05-2008, 00:00

PTU uruchomi sprzedaż bezpośrednią, ale nie skupi się na polisach komunikacyjnych. Marzy mu się ekspansja zagraniczna.

GieŁda Wasko, dostawca

sprzętu komputerowego i usług

informatycznych, podpisało

umowę z Ministerstwem Edu-

kacji Narodowej na dostawę 979

pracowni komputerowych i ich

instalację w szkoła

PTU uruchomi sprzedaż bezpośrednią, ale nie skupi się na polisach komunikacyjnych. Marzy mu się ekspansja zagraniczna.

W tym roku kolejny ubezpieczyciel rozpocznie sprzedaż polis komunikacyjnych w systemie direct, czyli przez internet i telefon.

— Wprowadzamy system informatyczny wspierający sprzedaż i likwidację szkód. Zbudowaliśmy nowoczesne call center. W tym roku powinniśmy uruchomić sprzedaż w systemie direct — opowiada Olgierd Jatelnicki, prezes Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń (PTU).

Nie tylko kierowcy

Nie oznacza to jednak, że PTU chce się specjalizować w motopolisach. Ich udział w portfelu zmaleje w kilka lat z 80 do 60 proc.

— Będziemy stawiać na ubezpieczenia dla małych i średnich firm, osobowe, a także finansowe — mówi Olgierd Jatelnicki.

W przypadku finansowych PTU położy nacisk na polisy o mniejszym ryzyku, by uniknąć takich wpadek, jak z Open Travel (biuro podróży upadło i trzeba było wypłacić odszkodowanie).

— Nowy system motywacyjny dla agentów premiował będzie sprzedaż polis innych niż komunikacyjne — dodaje szef PTU.

Ubezpieczyciel nie planuje rozbudowy sieci. Wzmocni współpracę z bankami, firmami leasingowymi i brokerami.

— Do tej pory PTU nie zabiegało o brokerów. Pochodziło od nich jedynie 9 proc. przypisu składki. Chcemy zwiększyć ich udział do 20-25 proc. — informuje Bogusław Piechula, członek zarządu PTU.

Nowe życie

Firma targana konfliktami wychodzi na prostą. Spór między akcjonariuszami — Ciechem, PTR, Techwellem i Investą — trwał ponad dwa lata. Ciech (45 proc. akcji) mimo wsparcia PTR (22 proc.) nie mógł wprowadzić przedstawicieli do władz. Zakończył się wprowadzeniem komisarza: Olgierda Jatelnickiego Gdy mandat wygasł w marcu, został prezesem. Ciech sprzeda akcje PTU. Najbliżej kupna jest PTR.

— Możliwość budowy grupy z PTR jest interesująca. Spółka ta prowadzi działalność na wielu rynkach w naszej części Europy i PTU mogłoby wykorzystać te doświadczenia do ekspansji — mówi Olgierd Jatelnicki.

Zapewnia, że konflikt właścicielski nie odcisnął piętna na PTU.

— Jeśli utrzymamy skalę sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych i zwiększymy innych, mamy szansę znaleźć się w środku pierwszej dziesiątki największych ubezpieczycieli — twierdzi Olgierd Jatelnicki.

W 2008 r. PTU celuje w 440 mln zł przypisu składki, 14,5 mln zł zysku netto i 2,6 mln zł wyniku technicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu