Ubezpieczyciele szykują się do nowego prawa

Łukasz Świerżewski
23-06-2003, 00:00

Druk nowych dokumentów, zmiany w procedurach, dostosowanie systemów informatycznych — to tylko niektóre zadania czekające towarzystwa ubezpieczeniowe w związku z wejściem za pół roku w życie nowego pakietu ustaw.

Podpisany przez prezydenta w ubiegłym tygodniu pakiet ustaw ubezpieczeniowych wprowadza zmiany zmuszające towarzystwa do solidnej pracy. Nowe prawo wchodzi w życie od stycznia 2004 r.

Wiele pracy kosztować będzie dostosowanie treści ogólnych warunków oferowanych produktów (OWU) oraz druków polis do wymagań ustawy.

— Należy przy tym zwrócić uwagę na elementy, które dotychczas nie były wymagane. Zakłady będą musiały także przejrzeć szczegółowo sformułowania OWU, które mogą być uznane za niejednoznaczne — twierdzi Grzegorz Liszka, członek zarządu TUnŻ Compensa.

— Zmiany wiązać się będą z koniecznością zwiększenia kosztów, przeprowadzenia szkoleń dla pracowników i agentów oraz pokrycia kosztów druku nowych OWU i formularzy. Konieczne mogą być zmiany w systemach informatycznych — twierdzi Beata Balas-Noszczyk, partner w kancelarii Lovells.

Ustawa nakłada też na spółki nowe obowiązki przy wypłacie odszkodowań.

— Wiąże się to z wprowadzeniem zmian organizacyjnych w towarzystwach, które będą musiały zawiadomić ubezpieczającego i ubezpieczonego o otrzymaniu zawiadomienia o szkodzie. Zakłady będą musiały również udostępniać osobom zainteresowanym informacje o okolicznościach, które miały wpływ na prawo do odszkodowania lub jego wysokość — twierdzi Beata Balas-Noszczyk.

— W praktyce może to oznaczać konieczność opracowania lub zmianę instrukcji i procedur — dodaje Grzegorz Liszka.

Zmiany obejmą też zasady współpracy z agentami i brokerami. Ustawa wymaga, by pośrednicy dawali rękojmię należytego wykonywania działalności, a multiagenci zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

— Zapisy te mogą nieco zawęzić krąg nowych osób zainteresowanych pracą w charakterze agenta ubezpieczeniowego i wymusić zmiany w działaniach rekrutacyjnych — twierdzi Grzegorz Liszka.

Spółki będą musiały przejrzeć i częściowo zredagować na nowo umowy z pośrednikami.

Nowe regulacje zmuszą niektóre towarzystwa do zmiany nazwy.

— Spółki, które nie posiadają w swoich nazwach wyrazów „zakład ubezpieczeń”, „towarzystwo ubezpieczeń” bądź odpowiednio „towarzystwo reasekuracji”, będą musiały je wprowadzić — twierdzi Beata Balas-Noszczyk

Dotyczy to np. Filara czy FIAT Ubezpieczenia. Każda spółka będzie też musiała posiadać kilka obowiązkowych regulaminów. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe będą musiały być zarządzane przez doradcę inwestycyjnego lub firmę zarządzania aktywami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ubezpieczyciele szykują się do nowego prawa