UBS odpisze 19 mld USD strat na rynku kredytów hipotecznych

RB
02-04-2008, 00:00

Szwajcarski bank przymierza się do kolejnych odpisów związanych z kryzysem w USA. Udziałowcy nie tracą jednak optymizmu.

Szwajcarski bank przymierza się do kolejnych odpisów związanych z kryzysem w USA. Udziałowcy nie tracą jednak optymizmu.

Skutki kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości zataczają coraz szersze kręgi. Kolejne banki, w tym europejskie, informują o kolejnych stratach. Jednym z nich jest UBS, największy bank w Szwajcarii.

W pierwszym kwartale lider sektora bankowego pod względem aktywów na Starym Kontynencie zanotował ogromne straty. Już w ubiegłym roku odpisał 18,4 mld USD, a teraz musi odpisać jeszcze 12 mld USD, będąc główną europejską ofiarą amerykańskiego kryzysu na rynku kredytów hipotecznych typu subprime.

— To następstwo utworzenia odpisów po wpisaniu w straty papierów dłużnych wycenianych wstępnie na blisko 19 mld USD — mówi Marcel Ospel, prezes UBS.

Analitycy spodziewali się znacznie mniejszego odpisu — 11 mld USD.

Aby poprawić standing finansowy, bank zamierza ostro ciąć liczbę etatów, i to nie tylko szeregowych pracowników. Ze spółki odejdzie m.in. Marcel Ospel, w jego fotelu zasiądzie Peter Kurer, pracujący w spółce od 2001 r.

— Zawsze mówiłem, że biorę odpowiedzialność za sytuację UBS — tłumaczy odchodzący prezes.

Na tym nie koniec planów ratowania banku. Chce on podwyższyć również kapitał o 15,1 mld USD. Dokona tego dzięki emisji akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

— Wierzymy, że pieniądze pomogą w zwiększeniu płynności i wyjdziemy z kłopotów — mówi Marcel Rohner, dyrektor wykonawczy banku.

Kiepskie informacje nie wystraszyły jednak akcjonariuszy. Kurs UBS rósł wczoraj o 6,51 proc., do 30,92 USD. Ma jednak sporo do odrobienia. Cena papierów spadła od początku roku o ponad 40 proc., redukując wartość rynkową banku do 63 mld USD.

To niejedyne złe wiadomości z europejskiego rynku finansowego. Deutsche Bank, największy gracz na niemieckim rynku, poinformował, że w związku z kryzysem w USA będzie musiał odpisać 4 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / UBS odpisze 19 mld USD strat na rynku kredytów hipotecznych