UBS: ropa zdrożeje do 60 USD po działaniach Saudyjczyków

opublikowano: 07-01-2021, 11:54

UBS podwyższył prognozę ceny ropy Brent do 60 USD w połowie roku po tym jak Arabia Saudyjska niespodziewanie jednostronnie ogłosiła obniżkę wydobycia, informuje Reuters.

Analitycy szwajcarskiego banku wskazują, że decyzja Arabii Saudyjskiej zniweluje skutki zwiększenia od stycznia wydobycia ropy przez OPEC o 500 tys. baryłek dziennie i spowoduje ograniczenie podaży w pierwszym półroczu.

UBS uwzględnia w prognozie także spodziewany wzrost popytu na ropę w drugim kwartale spowodowany przez ożywienie podróży dzięki rosnącej liczbie zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Arabia Saudyjska niespodziewanie ogłosiła w środę obniżenie wydobycia o 1 mln baryłek dziennie w lutym i marcu.

Obecnie ropa Brent drożeje na giełdzie w Londynie o 0,1 proc. do 54,35 USD. Po ogłoszeniu decyzji Arabii Saudyjskiej w środę jej kurs wzrósł najwyżej od lutego. UBS prognozuje, że w drugim półroczu ropa Brent będzie notowana po ok. 63 USD, a WTI z dyskontem wobec niej wynoszącym ok. 3 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane