Ubywa frankowiczów

opublikowano: 11-12-2017, 11:08
aktualizacja: 11-12-2017, 11:15

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w okresie od stycznia do października 2017 r. ubyło 33,6 tys. spłacających kredyty we franku szwajcarskim.

Według danych biura, wśród 15,1 mln kredytobiorców w Polsce ci zadłużeni w szwajcarskiej walucie mają 5,7-procentowy udział. Liczba takich kredytów to 1,77 mln, a ich wartość pozostająca do spłaty to 141,6 mld zł (w tym 114,03 mld zł z tytułu kredytów mieszkaniowych) - prawie jedna czwarta tego, ile wynoszą łączne zobowiązania Polaków. 

- Wśród czynników wpływających na spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy odnotować m.in. najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od „pamiętnego stycznia 2015 r. W tym roku złoty umocnił się już o ponad 12 proc. w stosunku do kursu CHF z tamtego okresu. Warto także zaznaczyć, że wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w CHF mają sami frankowicze, którzy rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe, co powoduje spadek zadłużenia – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

Opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie CHF, ma 10 225 osób – jest to 1,1% osób spośród wszystkich kredytobiorców frankowych.

- BIK, w oparciu o swoje dane, od lat obserwuje bardzo dobrą jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych. Solidność obsługi wpływa znacząco na dobrą jakość portfela, można powiedzieć, odpornego na wahania kursowe w przypadku kredytów walutowych Na koniec października br. na ponad 2,3 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 32 tys. - 1,4% występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni – dodaje Waldemar Rogowski.

 Na 868,32 tys. osób, spłacających mieszkanie we franku przypada 50,3% pań w stosunku do 49,7% panów. Najwięcej kredytobiorców posiadających takie zobowiązanie znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lat i stanowią ponad połowę (50,58%) wszystkich frankowiczów. Osoby w tej grupie wykazują się wysoką i bardzo wysoką wiarygodnością kredytową na poziomie 90,40%, co potwierdza zarówno scoring BIK, jak i sami kredytobiorcy.

 W ankiecie opinii, przeprowadzonej w listopadzie 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK*, większość badanych dobrze oceniło swoją kondycję kredytową, co oznacza, że są w stanie bez większego problemu spłacać obecne długi. Wskaźnik kondycji kredytowej w badaniu wyniósł 67 w 100 stopniowej skali - im wyższa jego wartość, tym szacowana kondycja kredytowa jednostki lepsza. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu