Czytasz dzięki

Ubywa frankowiczów

opublikowano: 21-03-2018, 22:00

W 2017 r. o 47,6 tys. zmalała liczba osób spłacających w Polsce kredyty we franku szwajcarskim

W 2017 r. o 47,6 tys. zmalała liczba osób spłacających w Polsce kredyty we franku szwajcarskim — głównie zaciągnięte na cele mieszkaniowe, ale zdarzają się też karty kredytowe w CHF, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Systematycznie maleje też kwota pozostająca do spłaty — w ubiegłym roku stopniała o jedną piątą (27 mld zł), do 109,6 mld zł. Za ponad połowę tego spadku odpowiada obniżenie kursu franka szwajcarskiego (potaniał w ciągu roku o 55 groszy, do 3,57 zł).

Zobacz więcej

Fot. Reuters

Opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w CHF ma niespełna 10 tys. — to 1,2 proc. frankowiczów.

BIK, na podstawie swoich danych, od lat obserwuje bardzo dobrą jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych, w tym frankowych. Terminowość obsługi przez rzetelnych kredytobiorców wpływa na bardzo dobrą jakość portfela, który jest odporny na wahania kursowe. Na koniec grudnia 2017 r. na ponad 2,3 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 32 tys. (1,4 proc.) występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni. Można zatem z całą pewnością powiedzieć, że Polacy bardzo dobrze obsługują kredyty mieszkaniowe bez względu na rodzaj waluty, w której zaciągnęli kredyt — mówi dr Andrzej Topinski, główny ekonomista BIK.

861 tys. Tyle osób spłaca kredyt mieszkaniowy zaciągnięty we franku szwajcarskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane