Uciążliwe prace także dla kobiet

opublikowano: 26-07-2016, 22:00

Tylko kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać trudnych, uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia prac, a także takich, które mogą mieć negatywny wpływ na ich stan. Prezydent już podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadzi tę regułę, a wejdzie ona w życie 3 sierpnia. Obecnie zakaz powierzania prac uciążliwych i szkodliwych dotyczy wszystkich kobiet, co według Unii Europejskiej narusza zasadę równouprawnienia płci.

Rada Ministrów ma wydać rozporządzenie z wykazem prac zakazanych kobietom ciężarnym i karmiącym. Dotychczasowe przepisy wykonawcze będą obowiązywać do czasu wydania nowych, jednak nie dłużej niż przez 9 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Wymaga ona także od pracodawców przeniesienia kobiet ciężarnych lub karmiących do innej pracy, jeśli obecnie pracują w warunkach niedopuszczalnych według nowych zasad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu