Udana sylwestrowa sesja na Wall Street

WST
opublikowano: 31-12-2008, 22:13

Ostatnia sesja roku na Wall Street przyniosła wzrosty. Dzięki temu w nieco lepszych nastrojach inwestorzy udali się na sylwestrowe zabawy.

Szkoda, że większość problemów pozostaje, a udany finisz nie jest w stanie wymazać z pamięci fatalnych wydarzeń na parkietach z jakimi mieliśmy do czynienia przez większość 2008 r. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można też zakładać, że w rozpoczynającym się kolejnym roku,  czekać inwestorów będzie równie dużo nerwowości.

Przed sesją na parkiet dotarły dane z rynku pracy. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w minionym tygodniu aż o 94 tys. do 492 tys. Analitycy co prawda oczekiwali spadkowej korekty, ale w skali zdecydowanie mniejszej (do około 575 tys. Mogłoby to cieszyć, gdyby nie druga część komunikatu. Osób które kontynuowały pobieranie zasiłku przybyło bowiem  aż 140 tys. do 4,5 mln, co wskazuje na „poważne” problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Nie przeszkodziło to jednak inwestorom w kontynuowaniu wzrostowej tendencji i zakończenia ostatniej sesji roku na Wall Street wzrostem indeksów. Humorów graczom nie popsuł też zaskakujący, bo prezentujący wzrost a nie oczekiwany spadek, komunikat o zapasach ropy i paliw.

Wśród najmocniej drożejących walorów znalazły się należące do Alcoa. Kurs akcji największego amerykańskiego producenta aluminium rosła momentami ponad 4 proc. Spadły z kolei kwotowania General Motors.

W całym roku straciły ponad 86 proc. na wartości a sama spółka była bliska bankructwa, gdyby nie rządowa pomoc.

Ostatecznie sylwestrowa sesja przyniosła wzrost indeksu DJ o 1,25 proc., Nasdaq zyskał 1,70 proc. Z kolei S&P dodał 1,42 proc. do swojej wartości.

Mimo wszystko w skali całego roku wskaźnik DJ stracił 34 proc. Z kolei indeks S&P500 opadł o około 38,5 proc., zaś Nasdaq Composite „schudł” o  blisko 41 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane