Udany czwartek złotego

Marek Rogalski
24-03-2006, 00:00

Wczorajszy dzień okazał się dosyć udany dla polskiej waluty. Złoty umocnił się i za euro należało zapłacić 3,88-3,89 zł, a za dolara 3,23-3,24 zł. Poprawa zauważalna była także na pozostałych rynkach wschodzących, gdzie wyraźnie zyskiwał węgierski forint.

Opublikowane rano przez Główny Urząd Statystyczny dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w lutym potwierdziły dobry stan naszej gospodarki. Dynamika sprzedaży w ujęciu rocznym wyniosła 10,2 proc., licząc rok do roku, wobec oczekiwanych 9,1 proc. i 8,6 proc. w styczniu. Dane te pokazują wzrost popytu konsumpcyjnego i dobrze wróżą, zwłaszcza że stopa bezrobocia w lutym nie zwiększyła się w porównaniu ze styczniem i utrzymała się na poziomie 18,0 proc. W marcu poprawiły się sporządzane przez GUS wskaźniki koniunktury w handlu detalicznym, przemyśle i w budownictwie.

Tym sygnałom ożywienia na razie nie towarzyszy wyraźniejsza presja inflacyjna — według danych Narodowego Banku Polskiego inflacja bazowa netto wyniosła 0,8 proc., licząc rok do roku, wobec oczekiwanych 0,9 proc. W rezultacie wzrosły nadzieje na cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niewielu jednak inwestorów liczy, że dojdzie do tego już na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Na przeciwnym biegunie jest nasza polityka. Na szczęście w ostatnich dniach pojawiły się informacje mogące sugerować próbę wyjścia z impasu. Politykom PiS trudno będzie jednak doprowadzić do wyborów już w maju, chociaż samo dążenie do zmiany ordynacji wyborczej na mieszaną można uznać za pozytywne.

W najbliższym czasie trudno liczyć na dalsze umocnienie złotego. Dosyć dobre dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA sprawiają, że rosną oczekiwania związane z przyszłotygodniowym posiedzeniem Fed i utrzymaniem polityki podwyżek stóp. Tym samym po przetestowaniu przez złotego okolic 3,88 zł za euro powinniśmy ponownie kierować się ku 3,9150 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Udany czwartek złotego