Udany miesiąc dla klientów funduszy

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Taki miesiąc w funduszach nie zdarza się często. W czerwcu każda z grup funduszy odnotowała dodatni średni wynik, co zdarzyło się jeszcze tylko dwa razy w ostatnich trzech latach, informują Analizy Online.

Stopom zwrotu sprzyjała dobra koniunktura na globalnych rynkach, rosnące ceny obligacji, a także taniejący dolar, który podpompował cenę złota. To właśnie fundusze rynku surowców, inwestujące w metale szlachetne, wypracowały najwyższą stopę zwrotu w czerwcu (9,6 proc.). Liderem w tej kategorii był PKO Akcji Rynku Złota z wynikiem 16,9 proc. Na wyraźnym plusie (5,3 proc.) znalazły się fundusze akcji tureckich, bo giełda w Stambule pozytywnie zareagowała na zwycięstwo kandydata opozycji w wyborach na burmistrza tego miasta. Zwyżka indeksów amerykańskich przełożyła się na ponad 5-procentową, średnią stopę zwrotu funduszy akcji, inwestujących za oceanem. Najlepszy w tej grupie był Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (8,8 proc.). Fundusze akcji polskich uniwersalne zarobiły średnio 3,6 proc., a fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu