Udany początek tygodnia na GPW

GRA
opublikowano: 27-07-2009, 11:00

Warszawskie indeksy dobrze zaczynają tydzień. WIG20 po mocnym blisko 2-proc. otwarciu spuścił nieco z tonu, ale przed godziną 11-tą notował jeszcze 0,7 proc. wzrost. Zdecydowanie lepiej zachowywał się mWIG40, zyskując aż 1,8 proc.

Wśród największych spółek najlepiej wypada PKO BP, którego akcje zyskują ponad 4 proc. Najgorzej radzą sobie papiery GTC i Polimeksu. Tracą po 0,7 proc.

Na szerokim rynku pierwsze skrzypce gra dziś TF SKOK. Rośnie o prawie 30 proc., ale bez wyraźnej przyczyny. Wzrostu nie uzasadniają też ostatnie informacje płynące ze spółki.

Wiceliderem sesji jest Chemoservis-Dwory (+17 proc.), który w piątek po sesji podał, że na najbliższym walnym zajmie się uchwałami dotyczącymi m.in. emisji z prawem poboru. To spółka, w której akcjonariacie pojawił się niedawno kontrowersyjny inwestor Mariusz Patrowicz.

Rośnie też Orzeł Opony (+14 proc.), który w dzisiejszym „Pulsie Biznesu” zapowiada budowę fabryki zajmującej się recyklingiem opon.

Świetnie zachowuje się kurs PKM Duda (+14 proc.). W piątek mięsna spółka ogłosiła, że porozumiała się z wierzycielami w sprawie restrukturyzacje zadłużenia. Zadłużenie z tytułu transakcji terminowych zostanie skonwertowane na akcje, podobnie jak zadłużenie z tytułu kredytów bankowych. Część kredytów zostanie zamieniona na jeden kredyt konsolidacyjny (102,9 mln zł).

- Przy tak istotnym rozwodnieniu musi nastąpić znacząca poprawa zysków, aby wycena koncernu stała się atrakcyjna dla inwestorów – zauważa w dzisiejszym komentarzu Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Rośnie też Plast-Box. „Puls Biznesu” donosi dziś, że rysuje się możliwość współpracy spółki z ukraińskim biznesmenem Aleksandrem Geregą. To znajomy Krzysztofa Moski, jednego ze znaczących akcjonariuszy Plast-Boksu. Pomysł zakłada uruchomienie przez Plast-Box produkcji opakowań na potrzeby sieci Epicentr-K, należącej do Geregi. Inwestorom ten pomysł się podoba, a kurs zyskuje prawie 3 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na nieznacznym plusie jest Skyline Investments, który ma na koncie pierwszy sukces w restrukturyzacji kupionej niedawno spółki Semax. „PB” donosi, że odzieżowej firmie udało się właśnie zmienić formę upadłości z likwidacyjnej na układową. To otwiera drogę do uratowania jej biznesu.

O 1 proc. rośnie PKN Orlen. Jak donosi dzisiejszy „Parkiet”, spółka wybiera właśnie doradcę przy sprzedaży pakietu akcji operatora komórkowego Polkomtela. Do transakcji ma dojść do końca roku.

O problemach niemieckiego Pfleiderera, spółki matki Grajewa, pisze „Parkiet”. Firma może być zmuszona do renegocjacji niektórych umów kredytowych (takie pogłoski pojawiają się już od dłuższego czasu).

- Informacja ta nie powinna mieć większego wpływu na sytuację samego Grajewa ze względu na fakt, że wspólna inwestycja prowadzona w Rosji wraz Pfleidererem została na początku roku wstrzymana z uwagi na problemy z podwykonawcą. Jednak w przypadku dalszego pogarszania się kondycji finansowej głównego akcjonariusza Grajewa, może mieć to negatywny wpływ m.in. na termin wznowienia projektu – komentuje Bartosz Arenin z DM PKO BP.

W najnowszym raporcie DM PKO BP obniżył rekomendację dla Grajewa z „akumuluj” do „redukuj”, wyznaczając cenę docelową na 8,3 zł. Notowania spółki rosną dziś o ponad 4 proc.

O 3 proc. rośnie Mirbud, który zdobył kontrakt na ponad 20 mln zł. Za te pieniądze wybuduje biura i magazyny w Łazach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane