Udany start na rynku nieruchomości komercyjnych

Paweł Berłowski
opublikowano: 16-04-2018, 22:00

Są kupcy chętni na centra handlowe, biura, magazyny i hotele — 2018 r. zapowiada się rekordowo.

Biorąc pod uwagę liczbę i wartość transakcji w toku, można przypuszczać, że 2018 r. będzie kolejnym bardzo dobrym rokiem na rynku inwestycyjnym w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Za sprawą dużych transakcji portfelowych już pierwszy kwartał zakończył się rekordowo wysoką wartością transakcji, szacowaną na 2,05 mld EUR — podaje firma doradcza Savills.

Największej liczby transakcji spodziewamy się w najbliższych miesiącach w sektorach biurowym i magazynowym — mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.
Zobacz więcej

INWESTYCJE:

Największej liczby transakcji spodziewamy się w najbliższych miesiącach w sektorach biurowym i magazynowym — mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce. Fot. ARC

Przejęcie portfela centrów handlowych M1, Auchan, Power Park, Bi1 i Praktiker o łącznej wartości około 1 mld EUR przez grupę Chariot Top, za którą stoją fundusze Pimco, Oaktree i Redefine oraz pierwsza transza odsprzedaży części tego portfela (cztery centra M1 o wartości 358,7 mln EUR) grupie EPP to transakcje, które w największym stopniu przyczyniły się do rekordu odnotowanego w pierwszym kwartale 2018 r. Największą transakcją dotyczącą pojedynczego obiektu od stycznia do marca bieżącego roku był zakup Galerii Katowickiej, której wartość szacowana jest na niemal 300 mln EUR.

— Pierwszy kwartał 2018 r. upłynął pod znakiem dużej aktywności w sektorze handlowym. To niewątpliwie kontynuacjaskomplikowanych procesów, które rozpoczęły się w 2017 r. Teraz obserwujemy dużą aktywność na rynkach biurowym i magazynowym. To w tych sektorach zarówno w regionach, jak i w Warszawie spodziewamy się największej liczby transakcji w najbliższych miesiącach — komentuje Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

W pierwszym kwartale 2018 r. transakcje w sektorze biurowym stanowiły zaledwie 6 proc. całości, niemniej liczba transakcji w toku i nieruchomości biurowych oferowanych na sprzedaż wskazuje, że należy się spodziewać znacznie wyższej aktywności w tym segmencie w kolejnych miesiącach.

— Zainteresowanie stolicami regionów pozostaje wysokie. W pierwszym kwartale 2018 r. zostały sfinalizowane dwie transakcje na rynku wrocławskim, a w najbliższym czasie oczekujemy kolejnych na każdym z głównych rynków regionalnych. Znacznie wyższej aktywności spodziewamy się w tym roku na rynku warszawskim — mówi Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills.

Na celowniku inwestorów pozostają też magazyny. W pierwszym kwartale 2018 właściciela zmieniły Prologis Park Sochaczew (kupiony przez Ares), Ideal Idea IV (Segro) i Good Point II (Hillwood). W kolejnych miesiącach można się spodziewać kolejnych transakcji w sektorze magazynowym, zarówno portfelowych jak i dużych transakcji pojedynczymi aktywami.

— Po rekordowym 2017 r. w sektorze hotelowym, w którym zainwestowano ponad 340 mln EUR, przewidujemy, że zainteresowanie tym segmentem rynku będzie nadal wysokie. W pierwszym kwartale 2018 r. właściciela zmienił hotel Holiday Inn Warsaw City Center, zakupiony przez Union Investment. Coraz większe zainteresowanie obserwujemy również w sektorze nieruchomości alternatywnych — mieszkań na wynajem, domów studenckich, placówek medycznych, domów spokojnej starości — wylicza Michał Stępień, associate w dziale doradztwa inwestycyjnego w Savills. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Udany start na rynku nieruchomości komercyjnych