Udział w targach warto już planować

Arkadiusz Rojek
17-09-2003, 00:00

Firmy, które chcą wziąć udział w targach zagranicznych, muszą wystąpić o dotację resortu gospodarki trzy miesiące przed terminem ich rozpoczęcia.

Już niedługo resort gospodarki wybierze podmioty, które zajmą się organizacją wyjazdów na targi zagraniczne w 2004 r. Dowiemy się także, na jakie imprezy można będzie uzyskać dofinansowanie z ministerstwa. Dziś znana jest jedynie wstępna lista. Wiadomo, że nie różni się ona zbytnio od ubiegłorocznej. Można więc już teraz stworzyć plan promocji zagranicznej firmy na rok 2004. Na udział w imprezach organizowanych w tym roku nie mamy szans, bo wnioski o dofinansowanie należy składać trzy miesiące przed targami.

Co roku w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej tworzone są dwie listy imprez — tych kluczowych dla promocji eksportu (lista „A”) i tych ważnych (lista „B”). Dla przedsiębiorców listy te różnią się w zasadzie jednym parametrem — kwotą dofinansowania metra zabudowanej powierzchni wystawienniczej.

W 2003 r. dofinansowanie imprez z listy „A” wynosiło 800 zł do każdego metra powierzchni dla małych i średnich firm i 600 zł dla pozostałych wystawców. Imprezy z listy „B” były dofinansowywane kwotami niższymi (w zależności od imprezy do 600 zł dla mniejszych firm i do 500 zł dla pozostałych). Na tym samym poziomie kształtował się natomiast górny limit dofinansowania — 15 tys. zł na zabudowę powierzchni i 2,5 tys. zł na transport eksponatów.

W ciągu roku przedsiębiorstwo może co najwyżej trzykrotnie korzystać z dotacji z ministerstwa.

Dofinansowanie z funduszu PHARE wydaje się elastyczniejsze i korzystniejsze niż to, które proponuje resort gospodarki. Refundacja sięga nawet 60 proc. kosztów uczestnictwa (co może, acz nie musi przekroczyć maksymalnej kwoty 15 tys. zł oferowanej ministerstwo.

Dotacje dla eksporterów pochodzą z Programu Promocji Przedsiębiorstw Eksportowych. Dofinansowanie wynosi 1,5-10 tys. EUR (6,6-44 tys. zł), zaś terminy składania wniosków zależą od lokalizacji przedsiębiorcy. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60 proc. poniesionych kosztów. Szczegóły dotyczące dostępności projektów i terminów składania wniosków zamieszczone są na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Udział w targach warto już planować