Udziały w firmie zmotywują kadrę

opublikowano: 17-09-2017, 22:00

Częstsze włączanie pracowników do grona właścicielskiego może wyjść przedsiębiorcom na dobre.

Idea akcjonariatu pracowniczego przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie podobne formy motywacji są bardzo rozwinięte. — Takie rozwiązania funkcjonują w niemal każdej firmie z segmentu wysokich technologii, w których bardzo ważne jest pozyskanie i utrzymanie najlepszych umysłów — mówi Krzysztof Ludwiniak, prezes Fundacji Forum Rozwoju Akcjonariatu Pracowniczego i Kapitału Krajowego.

W 2014 r. zasoby zgromadzone przez kadrę, dzięki dzieleniu się z nią udziałami, w Stanach Zjednoczonych osiągnęły wartość około 1,3 tryliona USD, natomiast w krajach UE tylko ponad 370 mld EUR. Polska po 1989 r. wprowadziła rozwiązania umożliwiające włączanie podwładnych do grona właścicielskiego. W ramach leasingu pracowniczego sprywatyzowano na początku około 2 tys. spółek. Jednak w tej formie własności do dzisiaj przetrwało nie więcej niż 20 proc. z nich.

— Zabrakło wtedy edukacji ekonomicznej i wyobraźni ustrojowej decydentów. Poza tym sytuacja materialna społeczeństwa była na tyle słaba, że trudno dziwić się ludziom, którzy liczyli na szybki zysk i z myślą o nim sprzedawali swoje udziały w firmach. Tymczasem akcjonariat pracowniczy to system oszczędzania długoterminowego. Im dłużej trwa, tym wyższy zysk przynosi — mówi Maciej Witucki, przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Dlatego Fundacja Forum Rozwoju Akcjonariatu Pracowniczego przygotowała specjalny projekt społeczny ustawy. Inicjatorem jest premier Mateusz Morawiecki.

— Przyjęta przez Radę Ministrów Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje na rozwój akcjonariatu pracowniczego oraz zwiększenie korzyści pracodawców z włączania kadry do grona właścicieli jako jedne z kluczowych działań przewidzianych do 2020 r. i służących budowie kapitału Polaków. Ministerstwo Rozwoju (MR) planuje w związku z tym działania legislacyjne oraz pozalegislacyjne — mówi Armen Artwich, zastępca dyrektora departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych MR. Wspomniany projekt zakłada, że przystępowanie do programów polegających na obejmowaniu udziałów przez pracowników będzie dobrowolne, tanie i profesjonalnie zarządzane.

Autorzy umieścili w nim także propozycje zsynchronizowania ustawodawstwa dotyczącego akcjonariatu pracowniczego z przepisami umożliwiającymi tworzenie własności w firmach, zawartymi w art. 345, par. 2 i 362, par. 1 Kodeksu spółek handlowych.

Chcieliby ponadto stworzyć Agencję Rozwoju Akcjonariatu Pracowniczego i Fundusz Emerytalny Własności Pracowniczej oraz odtworzyć Bank Własności Pracowniczej. W planach jest także zainteresowanie ideą dzielenia się udziałami wśród związków zawodowych i organizacji pracodawców, tak, aby uświadomić im korzyści płynące z partnerskich stosunków pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu