UE chce zwrotu 15 mln EUR

Katarzyna Jaźwińska
06-10-2005, 00:00

Bruksela uważa, że budowa śląskiej drogi Pyrzowice-Podwarpie jest spóźniona. To wina złego prawa — twierdzą drogowcy.

Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała od użytku 6,7 km drogi ekspresowej S-1 Skoczów-Cieszyn. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum Budimex Dromex i Ferrovial Agroman. Wartość projektu to 21,48 mln EUR. To była dobra wiadomość. Teraz zła.

Walka o fundusze

Dyrekcja ma problem z innym odcinkiem S-1 — z Pyrzowic do Podwarpia. Pierwszy etap inwestycji, czyli budowa 3 km trasy za 115,47 mln zł, zakończył się. Okazuje się jednak, że Komisja Europejska ma zastrzeżenia do projektu i domaga się zwrotu 15 mln EUR (blisko 60 mln zł) z przekazanych funduszy PHARE.

— Bruksela uważa, że nie zostały spełnione warunki projektu. Jego realizacja jest opóźniona o rok, ale z przyczyn od nas niezależnych. Jeśli polskie prawo nie zostanie zmienione, podobnych przypadków będzie więcej — mówi Zbigniew Kotlarek, zastępca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad i szef Polskiego Kongresu Drogowego.

Bariery prawne

Podkreśla, że konieczne są zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych.

— Przegrani często pod byle pretekstem zaskarżają decyzję o wyborze wykonawcy. Mieliśmy już przypadki zaskarżeń, bo w ofercie zwycięzca w złym miejscu postawił przecinek albo w wyliczeniach pomylił się o 2 zł— dodaje Zbigniew Kotlarek.

Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu, potwierdza, że grupa zaskarżyła przetarg na kolejny etap budowy S-1, co irytuje dyrekcję. Budimex nie podaje powodów, ale Krzysztof Kozioł podkreśla, że są „badzo istotne”.

Opóźnienie robót przyniesie też wdrożenie ustawy o ochronie środowiska. Wojciech Malusi, szef Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, oszacował, że koszty wdrożenia tej ustawy sięgną nawet 300 mln zł, ponieważ konieczne będzie opracowanie od nowa wielu projektów drogowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UE chce zwrotu 15 mln EUR