UE i Turcja zgodziły się na negocjacje członkowskie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 20:43

Turcja i Unia Europejska mogą podjąć negocjacje w sprawie członkostwa Turcji w UE. W poniedziałek po południu przedstawiciele wszystkich krajów UE osiągnęli porozumienie w sprawie mandatu negocjacyjnego Unii na rokowania  z Turcją.

Turcja i Unia Europejska mogą podjąć negocjacje w sprawie członkostwa Turcji w UE. W poniedziałek po południu przedstawiciele wszystkich krajów UE osiągnęli porozumienie w sprawie mandatu negocjacyjnego Unii na rokowania  z Turcją.

Po 24-godzinnym poszukiwaniu kompromisu, państwa UE przezwyciężyły wewnętrzny spór i uzgodniły tzw. ramy negocjacyjne na rozmowy z Turcją.

Nieco później również rząd turecki zgodził się zaakceptować unijny dokument o celach negocjacji.

Według informacji rządu tureckiego, minister spraw zagranicznych Abdullah Gul jeszcze w poniedziałek wieczorem odleci do Luksemburga, gdzie prawdopodobnie koło północy otworzy oficjalnie negocjacje z UE. Termin ich otwarcia był ustalony na 3 października.

Konsens 25 krajów UJE w sprawie negocjacji z Turcją umożliwiła Austria, rezygnując ze sprzeciwu wobec pełnego członkostwa Turcji jako celu negocjacji. Wiedeń zaakceptował to, że w dokumencie określającym ramy negocjacyjne znajdzie się zdanie: "Wspólnym celem negocjacji jest członkostwo" Turcji.

Brytyjski minister spraw zagranicznych (Wielka Brytania w tym półroczu przewodniczy UE) Jack Straw uzgodnił z Austrią nowe sformułowanie, w myśl którego "zdolność (UE) do przyjęcia" (nowego kraju) jest ważnym kryterium każdego nowego rozszerzenia.

UE domaga się w mandacie negocjacyjnym od Turcji, by swą politykę zagraniczną zrównała z polityką UE, również w organizacjach międzynarodowych. Ten passus Cypr rozumie jako wezwanie Ankary, by np. nie blokowała dłużej swym wetem przystąpienia Cypru do NATO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane