UE: Jedzenie jaj i drobiu nie jest niebezpieczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 14:58

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego (EFSA) z siedzibą we włoskiej Parmie, oświadczyła w środę, że nic nie wskazuje na to, by ptasia grypa mogła przenosić się na człowieka wskutek konsumpcji jaj i mięsa drobiowego.

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego (EFSA) z siedzibą we włoskiej Parmie, oświadczyła w środę, że nic nie wskazuje na to, by ptasia grypa mogła przenosić się na człowieka wskutek konsumpcji jaj i mięsa drobiowego.

    Agencja UE zaleciła konsumentom, by unikali jedzenia jaj i drobiu na surowo.

    "Nie mamy żadnych dowodów, że wirus może się przenosić przez żywność, ale również nie możemy tego wykluczyć" - powiedział we wtorek wicedyrektor Agencji Herman Koeter niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung". 

    Podobną informację przekazała w środę Komisja Europejska. Rzecznik komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod, powiedział, że jeśli chodzi o ptasią grypę, nie ma "ryzyka związanego z konsumpcją" drobiu i jaj.

    "Nie uważamy, by istniało zagrożenie wskutek konsumpcji jaj" - zapewnił Tod. "Nie ma wirusa ptasiej grypy w produktach drobiowych w UE i uważamy, że mięso drobiowe i jaja, zwłaszcza dobrze ugotowane, nie stanowią żadnego problemu dla ludzkiego zdrowia" - dodał.

    "Jeśli się je surowe jaja, nie można całkowicie wykluczyć zakażenia drogą pokarmową, ale ryzyko nie jest większe niż było pół roku czy rok temu" - powiedział Philip Tod.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane