UE ma być mniej zależna od importu nawozów

  • PAP
opublikowano: 17-02-2023, 11:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do zapewnienia dostaw nawozów, podjęcia działań w celu obniżenia ich cen oraz zwiększenia strategicznej autonomii UE w zakresie nawozów.

fot. Puls Biznesu

W rezolucji europosłowie wskazują na konieczność opracowania długoterminowej strategii UE w zakresie nawozów oraz długoterminowej strategii UE w zakresie składników odżywczych w glebie do czerwca 2023 roku.

Zauważają, że rosyjski gaz, wykorzystywany do produkcji nawozów, przyczynia się do finansowania inwazji Rosji na Ukrainę i dlatego wzywają „do jak najszybszego udostępnienia wystarczających zasobów, aby położyć kres zależności od tego gazu”.

Posłowie przyznają również, że bycie samowystarczalnym w zakresie nawozów mineralnych „nie jest realistyczne” w średnim okresie czasu, a surowce wykorzystywane do produkcji nawozów często pochodzą od reżimów autokratycznych. UE nie powinna „zastępować jednej zależności inną” i musi zwiększyć swoją strategiczną autonomię w zakresie nawozów.

Pieniądze z budżetu na rolnictwo

Jako środek krótkoterminowy, mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, europosłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego 2023 na natychmiastową pomoc dla rolników oraz rozszerzenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne oprócz tych pochodzących z Rosji i Białorusi.

Europosłowie wzywają również KE do przeanalizowania możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów zmniejszenia logistycznych wąskich gardeł na rynku nawozów. W dłuższej perspektywie europosłowie zalecają przyspieszenie procesu dekarbonizacji i wykorzystanie do produkcji nawozów składników odżywczych niezawierających kopalin oraz pochodzących z recyklingu.

„Musimy pilnie zabezpieczyć odpowiednie dostawy nawozów dla naszych rolników i potrzebujemy skuteczniejszych działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego. Zastąpienie i uzupełnienie nawozów mineralnych składnikami odżywczymi ze źródeł organicznych znacznie poszerzyłoby zestaw narzędzi dla rolników i sprawiłoby, że europejskie rolnictwo byłoby mniej zależne od importu nawozów z krajów trzecich” - powiedział sprawozdawca i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Norbert Lins (EPL).

Po inwazji Rosji na Ukrainę ceny nawozów i energii gwałtownie wzrosły, co miało wpływ na koszt żywności. Ceny nawozów azotowych wzrosły we wrześniu 2022 roku o 149 proc., a najwięksi producenci nawozów odnotowali rekordowe zyski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane