UE przekazała Iranowi propozycje dotyczące programu nuklearnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-08-2005, 10:09

Negocjatorzy Unii Europejskiej przekazali w piątek stronie irańskiej propozycje, które mają przekonać Teheran, by nie wznawiał swojego programu atomowego - ujawniła, cytowana przez Reutera, osoba związana z negocjacjami.

Negocjatorzy Unii Europejskiej przekazali w piątek stronie irańskiej propozycje, które mają przekonać Teheran, by nie wznawiał swojego programu atomowego - ujawniła, cytowana przez Reutera, osoba związana z negocjacjami.

Propozycje Unii dotyczą współpracy ekonomicznej i politycznej. W zamian Iran miałby odstąpić od wznowienia prac nad wzbogacaniem rudy uranu.

"Trzej ambasadorowie (W.Brytanii, Francji i Niemiec) przekazali propozycje dziś rano" - potwierdził anonimowy informator agencji.

Iran w niedzielę zagroził wznowieniem programu atomowego (przerwanego na prośbę Unii, która potrzebowała czasu na uzgodnienie pakietu gospodarczej pomocy), bo nie doczekał się w terminie Unijnej propozycji. Francja, Niemcy i W.Brytania zobowiązały się przedłożyć Teheranowi propozycję do końca lipca, a więc właśnie do niedzieli.

USA od dawna domagają się od Iranu wstrzymania badań nuklearnych, twierdząc, że rzeczywistym ich celem jest zdobycie broni jądrowej. Iran temu zaprzecza i twierdzi, że jego program atomowy na wyłącznie pokojowy charakter, a prace w atomowych zakładach w Isfahanie mają na celu zaspokojenie krajowych potrzeb energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / UE przekazała Iranowi propozycje dotyczące programu nuklearnego