UE wspiera wzrost zatrudnienia w ramach programu Equal

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-02-2005, 17:42

W ramach programu Unii Europejskiej Equal w latach 2004-2006 w państwach UE będzie realizowanych 2 tysiące lokalnych projektów sprzyjających wzrostowi zatrudnienia, w tym 107 w Polsce - poinformowano w piątek na konferencji  międzynarodowej "Equal - swobodny przepływ dobrych pomysłów".

W ramach programu Unii Europejskiej Equal w latach 2004-2006 w państwach UE będzie realizowanych 2 tysiące lokalnych projektów sprzyjających wzrostowi zatrudnienia, w tym 107 w Polsce - poinformowano w piątek na konferencji  międzynarodowej "Equal - swobodny przepływ dobrych pomysłów".  

    Najmniejszy z polskich projektów - powiedział wiceminister gospodarki i pracy Marek Szczepański - opiewa na kwotę 200 tys. euro; największy - na ponad 5 mln.

    Projekty dotyczą m.in. przeciwdziałania dyskryminacji kobiet, pomocy opuszczającym więzienia i niepełnosprawnym, przekwalifikowania zawodowego byłych żołnierzy, poprawy sytuacji Romów na rynku pracy.

    Autorami projektów są tzw. partnerstwa na rzecz rozwoju, zawiązywane przez organizacje pozarządowe, samorządy, pracodawców, związki zawodowe czy szkoły wyższe. W tej grupie znajdują się m.in. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Państwowy Fundusz rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Rozwoju Wsi, Caritas, Barka, Monar.

    Będą one realizowane w Polsce ze środków UE (133 mln 938 tys. euro) i z budżetu państwa (44 mln 646 tys. euro). 

    W unijnej Piętnastce w latach 2001-2003 zrealizowano 1300 projektów na rzecz zatrudnienia. Na piątkowej konferencji przedstawiono 9 z nich; dotyczyły m.in. przywracania więźniów na rynek pracy w Austrii, pomocy w tworzeniu własnych firm mniejszościom etnicznym we Francji, działań na rzecz niepełnosprawnych w Grecji.

    Łączny budżet inicjatywy Equal i projektów innowacyjnych na lata 2001-2007 wynosi 5,5 mld euro (z budżetu UE jest to 3,2 mld euro; reszta z budżetów krajowych).  Obecny na konferencji komisarz UE ds. zatrudnienia, sprawspołecznych i równych szans Vladimir Szpidla zaznaczył, że realizowane w ramach Equal inicjatywy na rzecz zatrudnienia "powstają w terenie, a nie gdzieś odgórnie na biurku". Przypomniał, że priorytetami Unii są rozwój i zatrudnienie. "Sam wzrost nie wystarczy, chodzi także o tworzenie nowych miejsc pracy" - powiedział.

    Przyjęta w 2000 roku na szczycie w Lizbonie tzw. strategia lizbońska zakłada m.in. zwiększenie zatrudnienia w Unii ze średnio 64 proc. obecnie do 70 proc. do roku 2010. W Polsce wskaźnik zatrudnienia wynosi 53 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane