UJ za 670 tys. zł sprawdzi polskość gier

opublikowano: 24-11-2020, 15:46

Co to znaczy, że gra jest polska? Narodowy kontekst tej gałęzi rozrywki zbadają naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS19 wybrało do dofinansowania projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego „Polskie gry wideo? Kultury grania i branża gier w kontekście narodowym”. Wartość przyznanego dofinansowania to 669 887 zł.

W opisie projektu czytamy, że fraza „polskie gry wideo” zrobiła zawrotną karierę.

„Polscy gracze odczuwają dumę z międzynarodowych sukcesów polskich gier, media wieszczą wielką przyszłość, a politycy, niezależnie od opcji, chętnie podkreślają wagę i znaczenie dla polskiej gospodarki. Wyprodukowana w Polsce gra okazała się prezentem dość dobrym dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, premier rządu zapowiada ulgi podatkowe dla twórców gier i stawia branżę za wzór podczas forów ekonomicznych. Światowy sukces polskich gier cieszy nas i napawa słuszną dumą” – czytamy.

Z drugiej jednak strony, autorzy projektu zwracają uwagę, że gry wideo jako takie są wytworem świata globalnego.

„Gatunki gier powstają w światowej, anglojęzycznej przestrzeni popkultury, tam też są sprzedawane i konsumowane. Sukcesy gier, uważanych za polskie, dokonują się właśnie w tej międzynarodowej przestrzeni, a setki nagród, którymi obsypano Wiedźmina 3: Dziki gon są dowodem właśnie na to globalne uznanie. Z niego również biorą się kontrowersje, które produkcja wzbudziła ze względu na kwestię reprezentacji rasowej – niezależnie od argumentów dotyczących składu rasowego polskiego społeczeństwa, tę doskonałą grę uznano za przynależną do globalnej kultury grania, argumentując, że w związku z tym powinna spełniać międzynarodowe standardy i reprezentować szerszą, niż tylko polską perspektywę” – zwracają uwagę naukowcy z UJ.

Dlatego chcą zapytać: co to dokładnie znaczy, że gra jest „polska”. Wskazują, że nawet jeżeli wyprodukowano ją w Polsce, to w procesie produkcji biorą udział specjaliści wywodzący się z różnych krajów i środowisk, a niektóre części gry powstają poza granicami.

Rynek gier
Newsletter z wiadomościami nt. branży gamingowej oraz polskich producentów gier komputerowych.
ZAPISZ MNIE
×
Rynek gier
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Newsletter z wiadomościami nt. branży gamingowej oraz polskich producentów gier komputerowych.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Chcąc ustalić, czym są w istocie „polskie gry wideo” planują przebadać kompleksowo polską kulturę grania.

„Sprawdzimy, jakie elementy gier wyprodukowanych przez studia znajdujące się w Polsce nawiązują do narodowej kultury, zarówno na poziomie narracji i estetyki, jak w mechanice rozgrywki. Zbadamy, jakie gry nazywane są polskimi przez graczy polskojęzycznych i które posiadają tę etykietę w globalnym obiegu anglojęzycznym” – czytamy.

Przyjrzą się też realiom produkcji gier w Polsce, zbadają pracujące nad nimi zespoły oraz sposoby marketingu i dystrybucji. Planują też opisać polską kulturę grania na szerszym tle kulturowym, badając jej historię i konteksty by określić, jakie warunki kulturowe odpowiadają za sukces polskiej branży gier i dzięki jakim czynnikom gry mogły stać się naszą narodową specjalnością.

OPUS to konkurs adresowany do wszystkich naukowców, bez względu na posiadany staż badawczy i stopień naukowy, w którym można ubiegać się o finansowanie projektu badawczego, w tym również zakładającego zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. Dziewiętnasta edycja konkursu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, w wyniku którego do NCN wpłynęły 2424 wnioski na łączną kwotę ponad 2,5 mld zł. Na podstawie przeprowadzonej oceny eksperckiej finansowanie w łącznej wysokości prawie 451 mln zł przyznano 352 projektom.

Poznaj program konferencji online "Biznes w gamingu i esporcie" 25 stycznia 2021 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane