Ujawnił się twórca bitcoina

opublikowano: 02-05-2016, 11:45

Jako twórca internetowej waluty ujawnił się Australijski przedsiębiorca Craig Wright, informuje BBC.

Bitcoin , to krypto waluta wprowadzona na rynek w 2009 r.  przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

bitcoin
Zobacz więcej

bitcoin Reuters/Forum

Lata spekulacji dobiegły końca, Australijczyk dostarczył bowiem dowody potwierdzające, że to właśnie on krył się za pseudonimem Satoshi Nakamoto. Wright przedstawił techniczny dowód potwierdzający, że to on stworzył system walutowy funkcjonujący w wirtualnej rzeczywistości. Tym dowodem okazały się być monety, których właścicielem miał być twórca systemu.

Jego tożsamość potwierdzili również prominentni członkowie społeczności bitcoinowej oraz zespół deweloperów.

Wright ujawnił swoją tożsamość trzem grupom medialnym – BBC, The Economist oraz GQ.

W grudniu ubiegłego roku australijska policja przeszukała dom i biuro Wrighta w Sydney po tym, gdy amerykański magazyn "Wired" napisał o nim jako o prawdopodobnym twórcy bitcoinu oraz posiadaczu setek milionów dolarów ulokowanych w tej "walucie". Przejęte w trakcie rewizji materiały przekazano Australijskiemu Urzędowi Skarbowemu (ATO), który odmówił jakiegokolwiek komentarza uzasadniając to prawnie zagwarantowaną poufnością "spraw podatkowych jakiejkolwiek osoby lub firmy".

Czytaj>>Wszystko co musisz wiedzieć o bitcoinie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, BBC, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy