UKAR spłacił blisko 50 mld GBP państwowej pomocy

opublikowano: 05-06-2019, 14:27

Brytyjski bank „złych długów”, który prowadzi pożyczki udzielone przez Northern Rock i Bradford & Bingley przed ich ratowaniem w trakcie kryzysu finansowego, spłacił już pożyczkę rządową w wysokości 48,7 mld funtów.

UK Asset Resolution nie spodziewał się spłaty pożyczki z epoki kryzysu do połowy 2020 r., ale był w stanie zrobić to szybciej, sprzedając pakiety pożyczek nabywcom z kręgu private equity.

Zobacz więcej

Funty brytyjskie

ARC

UKAR ma obecnie około 35 tys. klientów, zdecydowanie mniej niż około 800 tys. na początku działalności. Aktualnie celem jest sprzedaż ostatniej z tych pożyczek w 2020 r.

Cieszę się, że w ciągu dziesięciu lat udało nam się w pełni spłacić pożyczkę rządową w wysokości 48,7 mld GBP - powiedział Ian Hares, prezes UKAR. Dodał, że „..firma skupia się na sprzedaży pozostałych inwestycji rządowych w NRAM i B&B, zapewniając jednocześnie odpowiednią ochronę klientów”.

UKAR, który nie udziela nowych pożyczek i zarządza tylko istniejącymi, stałby się po tym państwową spółką holdingową. Do jego obowiązków należałyby wypłata emerytur dla około 10 tys. osób.

Brytyjski rząd już pozbył się nabytych w czasie kryzysu finansowego udziałów w Lloyds Banking Group, ale nadal posiada ponad 60 proc. udziałów w Royal Bank of Scotland.

UKAR został utworzony w październiku 2010 r. i od tego czasu obniżył swój bilans o 104,4 mld GBP, w tym 43,5 mld GBP ze spłat kredytów klientów i 37,4 mld GBP ze sprzedaży aktywów.

Obecnie liczy 140 pracowników i pozostało mu tylko 5,5 mld GBP kredytów hipotecznych, z czego 55 proc. to kredyty hipoteczne typu buy-to-let.

Druga część Northern Rock, amerykańskiej instytucji finansowej została w 2011 r. sprzedana Virgin Money. 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu