UKE: Dostęp do regionalnych sieci szerokopasmowych powinien być otwarty

ISBNews
30-09-2014, 15:46

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) uważa, że operatorzy sieci dostępowych powinni mieć zapewniony otwarty dostęp do regionalnych sieci szerokopasmowych (RSS), wybudowanych ze środków publicznych, podał urząd. Rozpoczęcie procedury zatwierdzania warunków dostępu do RSS jest planowane na początku 2015 r.

W komunikacie zaznaczono, że sieci szkieletowo-dystrybucyjne budowano ze wsparciem środków unijnych głównie z myślą o tzw. białych plamach, czyli obszarach nierentownych z punktu widzenia działalności telekomunikacyjnej. Dlatego Prezes UKE stoi na stanowisku, że stawki hurtowe powinny przede wszystkim zachęcać do budowy sieci ostatniej mili i umożliwiać świadczenie usług w cenach akceptowalnych dla klientów na obszarze białych plam.

"Obowiązek ten wynika także z decyzji Komisji Europejskiej, wydawanych w odniesieniu do poszczególnych projektów budowy Regionalnych Sieci Szerokopasmowych oraz na mocy Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i umów o dofinansowanie projektów. Obowiązek ten został implementowany do przepisów polskiego prawa na mocy art. 27 Megaustawy, zaś Prezes UKE jest organem właściwym do zapewnienia prawidłowej realizacji tego obowiązku" – czytamy w komunikacie.

„Działalność regulacyjna podejmowana przez Prezesa UKE w tym zakresie będzie polegała na zatwierdzaniu, monitorowaniu i weryfikowaniu warunków dostępu do RSS oraz rozstrzyganiu sporów pomiędzy operatorami w zakresie dostępu do Regionalnych Sieci Szerokopasmowych" – czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / UKE: Dostęp do regionalnych sieci szerokopasmowych powinien być otwarty