Czytasz dzięki

UKE przegrywa z Komisją Europejską w sprawie TP SA

opublikowano: 12-01-2007, 18:04

Komisja Europejska zgłosiła weto wobec decyzji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o możliwość kontrolowania przez UKE cenników Telekomunikacji Polskiej dostępu do Internetu, poinformował PAP w piątek rzecznik UKE, Jacek Strzałkowski.

Komisja Europejska zgłosiła weto wobec decyzji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o możliwość kontrolowania przez UKE cenników Telekomunikacji Polskiej dostępu do Internetu, poinformował PAP w piątek rzecznik UKE, Jacek Strzałkowski.

Możliwości kontrolowania dawała UKE sformułowana przez Urząd definicja rynków telekomunikacyjnych, wskazująca na znaczącą pozycję TP jako dostawcy szerokopasmowego dostępu do Internetu. Gdyby Komisja zaakceptowała taką ocenę, regulator rynku mógłby zobowiązać Telekomunikację, aby przedstawiała do akceptacji cenniki dostępu szerokopasmowego, a UKE mógłby analizować koszty TP i wyznaczać ceny.

Tymczasem już 13 listopada 2006 r. KE zgłosiła poważne zastrzeżenia do definicji UKE. Prawo prezesa UKE do regulowania cenników i regulaminów usług szerokopasmowego dostępu do czasu äprzeprowadzenia dogłębnej analizy rynków właściwych" zostało także w końcu ub.r. zakwestionowane przez Dyrektora Generalnego Dyrekcji Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Komisji Europejskiej, Fabio Colasantiego w liście przesłanym zarządowi Telekomunikacji Polskiej.

Po dwumiesięcznych konsultacjach Komisja Europejska doszła do wniosku, że argumenty UKE nie uzasadniają jego stanowiska w sprawie TP i jej pozycji rynkowej w dziedzinie detalicznego dostępu szerokopasmowego. KE zdecydowała się 10 stycznia 2007 r. na weto wobec decyzji UKE, stwierdzając, że jest ona niezgodna z prawem wspólnotowym.

Według Strzałkowskiego, weto KE nie ma związku z postępowaniem UKE dotyczącym kar dla TP za Neostradę.

We wrześniu 2006 r. Urząd nałożył na Telekomunikację 100 mln zł kary za nierozdzielenie usługi abonamentowej od usługi szerokopasmowego dostępu do internetu - Neostrady. UKE nałożyła także na TP w listopadzie 2006 r. 100 tys. zł kary za to, że nie przedstawiła cennika promocji Neostrady. UKE zamierza również nałożyć na TP karą w wysokości 3 proc. przychodów za wprowadzenie do rozdzielonej od abonamentu dodatkowej opłaty za utrzymanie łącza telekomunikacyjnego - 36,6 zł brutto.

Inne zdanie ma jednak rzecznik grupy TP, Jacek Kalinowski. Uważa on, że "weto Komisji Europejskiej potwierdza słuszność dotychczasowego stanowiska TP, że Prezes UKE nie ma prawa regulować szerokopasmowego dostępu do Internetu. Oznacza też, że wszelkie kary już nałożone na Telekomunikację Polską lub zapowiadane przez UKE, a dotyczące Neostrady, są bezpodstawne i bezprawne", powiedział PAP.

Jak poinformował Strzałkowski, Urząd Komunikacji Elektronicznej ma 6 miesięcy na poprawienie swoich kwestionowanych decyzji i przedstawienie ich od nowa Komisji Europejskiej.

"Prezes UKE Anna Streżyńska uważa, że obowiązki regulacyjne, jakie nałożyła na tych rynkach, są bardzo ważne. UKE potrzebuje bowiem narzędzi regulacyjnych, aby móc monitorować rynek, co jest istotne w momencie, kiedy pojawiają się na nim nowe firmy" - powiedział PAP rzecznik UKE.

"Decyzja UKE miała przede wszystkim pozwolić na badanie ofert ramowych, cenników, warunków dostępu do Internetu, miało to służyć na przyszłość. Gdyby definicję UKE Komisja zaakceptowała, TP musiałaby przedstawić UKE nie tylko cennik Neostrady, ale także oferty cyfrowego dostępu do Internetu xDSL wraz z uzasadnieniem kosztowym i cenniki te mogłyby wejść w życie dopiero po zatwierdzeniu przez UKEö ľ powiedział PAP Strzałkowski.

Uważa on, że działania regulacyjne, jakie UKE podjęła w przypadku Neostrady äoznaczałyby rozszerzenie oferty dla klientów", a Internet szerokopasmowy byłby dzięki temu tańszy".

Według niego, taki tryb badania oferty TP mógłby zapobiec trwającemu obecnie sporowi pomiędzy UKE a TP o cenę łącza. Według UKE, TP stosuje dwie różne ceny, na potrzeby komunikacji głosowej wyceniając utrzymanie pojedynczego łącza na 21,48 zł netto, zaś w ofercie Neostrady - na 30 zł netto. W opinii UKE, miesięczny koszt utrzymania łącza nie powinien być zależy od sposobu jego wykorzystania.

TP z kolei uważa, że łącze na potrzeby Neostrady musi być droższe.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane