Czytasz dzięki

Układ Włodarzewskiej prawomocny

opublikowano: 19-03-2020, 22:00

Nikt nie zaskarżył układu dewelopera z wierzycielami. Warszawski Zakątek Cybisa, kluczową inwestycję spółki, ma dokończyć grupa Profbud.

W czasach szerzącej się pandemii koronawirusa dobre wiadomości to rzadkość. Napawające otuchą wieści usłyszeli ostatnio najwięksi wierzyciele Włodarzewskiej, znanego warszawskiego dewelopera, który ugiął się pod garbem ponad 200 mln zł długów. Uprawomocniła się styczniowa decyzja sądu o zatwierdzeniu układu, który Włodarzewska zawarła w październiku 2019 r. z nabywcami mieszkań w Zakątku Cybisa (ZC), inwestycji na warszawskim Ursynowie. Stało się tak, bo ani upadła spółka, ani żaden z jej wierzycieli nie zdecydowali się na złożenie odwołania od decyzji sądu, który w latach 2016-17 prowadził postępowanie restrukturyzacyjne Włodarzewskiej, a od 2017 r. zajmuje się jej upadłością. Tym samym pierwszy raz w Polsce zaakceptowany został tzw. układ częściowy w upadłości likwidacyjnej dewelopera, oparty zarówno na przepisach prawa upadłościowego, jak też restrukturyzacyjnego.

Najbardziej z takiego obrotu sprawy cieszą się osoby, które wyłożyły łącznie ponad 70 mln zł na mieszkania w ZC. Na rozgrzebanej od lat inwestycji mogą wreszcie pojawić się budowlańcy. Zgodnie z pierwotnym planem układowym, przygotowanym miesiące temu przez stowarzyszenie nabywców mieszkań w ZC, osiedle liczące około 300 lokali miały dokończyć G1 Nieruchomości, spółka celowa firmy budowlano-deweloperskiej Fundamental Group. Ostatecznie jednak zajmie się tym Infinity, spółka holdingowa realizująca nieruchomościowe inwestycje pod marką Profbud.

Całkowity koszt dokończenia budowy ZC szacowany jest na ponad 54 mln zł. Zgodnie z układem nabywcy lokali będą musieli dołożyć po około 1,4 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania lub zrezygnować z niego i odebrać w ratach wpłacone kilka lat temu pieniądze. Z informacji „PB” wynika, że po rezygnacjach, a także rozliczeniu tzw. wierzycieli kompensacyjnych, którzy kiedyś przejęli prawa do mieszkań w zamian za wierzytelności, może pozostać około 150 wolnych lokali. Ich sprzedaż ma pomóc w realizacji całego projektu.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy