Układanka z parytetów

opublikowano: 11-07-2014, 00:00

rząd PO-PSL będzie w Polsce trwał do wyborów we wrześniu 2015 r.

Wyniki piątkowych głosowań Sejmu w sprawie podwójnego wotum nieufności dla ekipy Donalda Tuska są oczywistością. Enty raz wypada powtórzyć, że niezależnie od tego, czy się to komuś podoba czy nie — rząd PO-PSL będzie w Polsce trwał do wyborów we wrześniu 2015 r. Z określenia „trwał” oczywiście nie wynika, że przez najbliższy rok jeszcze cokolwiek sensownego zrobi. Zupełnie inną kwestią jest termin, kiedy premier wreszcie uzna za konieczne zrzucenie z sań Bartłomieja Sienkiewicza, nadzorcy służb specjalnych.

Formalna stabilność władzy w Polsce to okazja do zajrzenia do centrali UE. Jean-Claude Juncker, desygnowany na przewodniczącego Komisji Europejskiej (KE), zostanie 15 lipca bezproblemowo zatwierdzony przez Parlament Europejski, zatem już prowadzi rozmowy na temat nowej KE. A ma do rozwiązania układankę bardziej skomplikowaną niż przy tworzeniu rządu krajowego.

Oblicze 28-osobowego gabinetu (jeden komisarz z jednego państwa) to pochodna parytetów i obecnej mozaiki politycznej 28 rządów. Komisarzem polskim w kadencji 2014–19 zostanie zatem ktoś zaufany z najbliższego kręgu Donalda Tuska. Fotel w Brukseli jest nienaruszalny, zatem ów pomazaniec przetrwa nawet ewentualną zmianę w Polsce władzy w 2015 r.

Dodatkową wielką trudnością przy układaniu KE jest parytet płciowy. Kończące kadencję kobiety komisarze, których w ekipie Jose Manuela Barroso było dziewięć, zaapelowały do Jeana-Claude’a Junckera, aby teraz było ich przynajmniej dziesięć. Ciekawe, od których państw przewodniczący KE wyegzekwuje zgłoszenie komisarek… Przykład odchodzącej fatalnej szefowej dyplomacji Catherine Ashton, której jedynymi kwalifikacjami było zgłoszenie przez socjalistów oraz bycie kobietą, dowodzi, że priorytet parytetów nad meritum prowadzi UE na decyzyjne manowce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy