UKNF wydał wykładnię dotyczącą wezwań

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

Pięciodniowa karencja w zmianie ceny w wezwaniu liczy się od pierwszej zmiany ceny, a nie od ogłoszenia wezwania.

Na przykładzie wezwania Pollen Street Capital (PSC) na akcje Prime Car Management (PCM), opisaliśmy w środę problemy interpretacyjne dotyczące przepisów o zmianach cen w wezwaniu. „W związku z wątpliwościami uczestników rynku kapitałowego”, tego samego dnia po południu stanowisko w tej sprawie wydał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Chodzi o to, że rozporządzenie ministra finansów i rozwoju z 2017 r. w sprawie wzorów wezwań zakłada, że „w terminie przeprowadzaniawezwania” cenę można zmieniać nie częściej niż co 5 dni roboczych. Wyjątkiem od tej ogólnej zasady jest jednak sytuacja, gdy „inny podmiot ogłosił wezwanie dotyczące tych samych akcji”. Przepisy nie precyzują jednak czy chodzi o ogłoszenie zupełnie nowego, nieznanego rynkowi wezwania, czy sam fakt istnienia już na rynku jakiegoś wezwania. Tymczasem PSC zmieniło cenę trzeciego dnia roboczego po ogłoszeniu własnego wezwania.

„Przywołany przepis wyraźnie stanowi, że w przypadku dokonywania zmiany ceny w wezwaniu obowiązuje odstęp pięciu dni roboczych pomiędzy poszczególnymi zmianami ceny w danym wezwaniu. W opinii UKNF powyższy pięciodniowy termin należy liczyć od daty pierwszej zmiany ceny w wezwaniu, a nie od dnia ogłoszenia wezwania. Zgodnie z literalną wykładnią tego przepisu, po ogłoszeniu wezwania uprawniony podmiot może zmienić cenę w wezwaniu w dowolnym terminie, ale już kolejnych zmian ceny jest obowiązany dokonywać z zachowaniem odstępu co najmniej 5 dni roboczych od ostatniej zmiany. Ponadto zdaniem UKNF zmiana ceny w wezwaniu w odstępach krótszych niż 5 dni roboczych jest możliwa jedynie w przypadku, gdy inny podmiot ogłosi wezwanie dotyczące tych samych akcji. Należy pamiętać przy tym, że zmiana ceny w wezwaniu ogłoszonym przez inny podmiotnie jest ogłoszeniem nowego wezwania, co oznacza, że w takim przypadku termin pięciodniowy nie może być skrócony” — twierdzi KNF w swoim stanowisku.

UKNF zwraca jednocześnie uwagę, że w przypadku podwyższenia ceny, należy również pamiętać o zwiększeniu zabezpieczenia finansowego jakie wzywający musi posiadać ogłaszając wezwanie. Wartość zabezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 100 proc. wartości akcji objętych wezwaniem, obliczonej z uwzględnieniem podwyższonej ceny.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu