Ukraina jest gotowa dostarczać prąd do Polski

Jakub Sławiński, PAP, AP
opublikowano: 09-09-2022, 19:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ukraina jest gotowa zapewnić Polsce dostawy energii elektrycznej, które pozwolą na lepsze uniezależnienie kraju od prądu produkowanego za pomocą węgla.

Z lewej: Wołodymir Zełenski, prezydent Ukrainy; Mateusz Morawiecki, premier Polski, podczas odsłonięcia tablicy w Alei Odwagi
Z lewej: Wołodymir Zełenski, prezydent Ukrainy; Mateusz Morawiecki, premier Polski, podczas odsłonięcia tablicy w Alei Odwagi
KPRM

Premier Polski – Mateusz Morawiecki i prezydent Łotwy - Egils Levits byli dziś z wizytą w Kojowie. Podczas niej spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z którym rozmawiali na temat bezpieczeństwa regionu i jego uniezależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Podczas konferencji prasowej, zarówno premier Morawiecki i prezydent Zełenski wspomnieli, że ważną częścią rozmów były sprawy gospodarcze i te związane z energetyką. Prezydent Ukrainy oświadczył, że jego kraj jest gotowy pomóc Polsce w kwestii dostaw prądu.

- Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, by w najbliższym czasie znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego" – podkreślił Zełenski.

Zgodnie z ustaleniami, do Polski mogłaby trafiać część energii z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, zlokalizowanej w zachodniej części Ukrainy, niespełna 200 km od granicy z Polską.

- Dziś, ze względu na embargo na rosyjski węgiel, ściągamy ten węgiel z całego świata". "Aby go nie spalać w polskich elektrowniach, przydałoby nam się trochę prądu z Ukrainy, o ile oczywiście będzie to możliwe. Ale usłyszałem od pana prezydenta, że tak, będzie to jak najbardziej w krótkim czasie możliwe" - oznajmił premier Morawiecki.

Premier podkreślił, że jest to pomoc, która aktualnie Polsce jest bardzo potrzebna. Morawiecki równocześnie zapewnił, że jego kraj doskonale rozumie sytuację w jakiej jest obecnie Ukraina.

- Pan prezydent (Zełenskim) pokazał, jak świetnie rozumie naszą sytuację, konieczność współpracy na wielu odcinkach, również gospodarczym" - powiedział premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane