Ukraina: Komuniści nie chcą przystąpienia kraju do WTO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-07-2005, 12:26

Deputowani z Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU), którzy nie chcą dopuścić do rozpatrzenia przez parlament pakietu ustaw niezbędnych do przyjęcia Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu (WTO), zakłócali w środę pracę Rady Najwyższej (parlamentu).

Deputowani z Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU), którzy nie chcą dopuścić do rozpatrzenia przez parlament pakietu ustaw niezbędnych do przyjęcia Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu (WTO), zakłócali w środę pracę Rady Najwyższej (parlamentu).

Deputowany KPU Ołeksandr Bondarenko próbował wyrwać mikrofon przewodniczącemu parlamentu Wołodymyrowi Łytwynowi, którego bronili deputowani Ludowej Partii Ukrainy; jej szefem jest Łytwyn.

Po krótkiej szarpaninie stronnicy Łytwyna stanęli wokół stołu prezydialnego, za którym zasiada Łytwyn. W tym czasie deputowani KPU zablokowali trybunę parlamentu.

Lider komunistów Petro Symonenko oświadczył, że celem blokady jest "obrona interesów narodowych". Według niego, wejście Ukrainy do WTO doprowadzi do zniszczenia ukraińskiego przemysłu, zwiększenia bezrobocia i wzrostu cen.

We wtorek trybunę parlamentarną blokowali deputowani Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy (zjednoczonej) i Partii Regionów byłego kandydata na prezydenta i byłego premiera Wiktora Janukowycza. Wcześniej protestujący oświadczyli, że poprą pakiet ustaw, jeżeli politycy łączący mandaty poselskie ze stanowiskami w rządzie zdecydują - zgodnie z ukraińskim prawem - czy chcą pracować we władzy ustawodawczej czy wykonawczej.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko polecił wcześniej premier Julii Tymoszenko przygotowanie dokumentów o zwolnieniu z posad rządowych urzędników, którzy nie oddadzą swoich mandatów. W środę złożyli oni poselskie pełnomocnictwa.

W parlamencie znajduje się jeszcze grupa około 16 deputowanych, pozbawionych mandatów wyrokami sądowymi. Przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn zablokował w środę ich karty do głosowania, ale protestująca opozycja nie przerwała blokady parlamentarnej trybuny.

Obecny na wtorkowym posiedzeniu Rady prezydent Juszczenko zwrócił się do deputowanych z prośbą o poparcie pakietu ustaw niezbędnych do przyjęcia Ukrainy do WTO, mówiąc, że będą one służyły rozwojowi kraju.

Ukraina chce wstąpić do WTO do końca bieżącego roku.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina: Komuniści nie chcą przystąpienia kraju do WTO