Ukraina ma otwarta drogę do 3,9 mld USD pomocy

opublikowano: 23-11-2018, 09:10

Parlament Ukrainy przyjął w piątek budżet na 2019 r., co otwiera drogę do 3,9 mld USD pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, pisze Reuters.

Szczegółowe informacje dotyczące przyszłorocznego budżetu Ukrainy nie zostały opublikowane, ale premier Wołodymir Grojsman zobowiązał się spełnić wymagania MFW, w tym deficyt budżetowy na poziomie ok. 2,3 proc. PKB. W ubiegłym tygodniu powiedział Reutersowi, że ma nadzieję na pozyskanie kolejnej transzy wsparcia MFW na początku grudnia, po przyjęciu budżetu. 

Reuters zwraca uwagę, że pieniądze z MFW, a także innych międzynarodowych instytucji, są potrzebne do stabilizacji finansów kraju w obliczu wzrostu jego zadłużenia w okresie najbliższych dwóch lat i zbliżających się wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2019 roku.

Wsparcie MFW dla Ukrainy było zamrożone od kwietnia 2017 roku z powodu spadku tempa realizacji reform, a także niechęci rządu do znacznego podwyższenia cen gazu dla odbiorców detalicznych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu