Ukraina ma z góry płacić za gaz

Premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja zwróci się do Ukrainy, aby płaciła za gaz przed dostawą, jeśli ta nie ureguluje zaległych płatności.

To reakcja na wcześniejszą wypowiedź prezesa Gazpromu. Aleksiej Miller ujawnił, że Ukraina nie zapłaciła za gaz dostarczony w sierpniu mimo iż miała czas do 1 października. Mowa o kwocie 882 mln USD.

Dmitrij Miedwiediew, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Dmitrij Miedwiediew, fot. Bloomberg

W przeszłości doszło do dwóch „wojen gazowych” między Rosją i Ukrainą na tle płatności. W 2006 i 2009 roku Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, a w efekcie także do innych europejskich odbiorców.

Obecne zaognienie tłumaczy się także planem zawarcia przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rosja daje do zrozumienia, że gdyby Ukraina weszła raczej do unii celnej z nią sprawa cen gazu i płatności mogłaby zostać szybko załatwiona. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina ma z góry płacić za gaz