Ukraina: Ropociąg i NATO głównymi tematami rozmów Jechanurowa w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 10:07

Przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka i wsparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy były - zdaniem piątkowej prasy ukraińskiej - najważniejszymi tematami rozmów premiera Jurija Jechanurowa w czasie jego wizyty w Warszawie.

Przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka i wsparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy były - zdaniem piątkowej prasy ukraińskiej - najważniejszymi tematami rozmów premiera Jurija Jechanurowa w czasie jego wizyty w Warszawie.

    "Komentując ustalenia dotyczące przedłużenia rurociągu (Odessa-Brody do Płocka) premierzy (Jurij Jechanurow i Kazimierz Marcinkiewicz) powiedzieli, że ministerstwa gospodarki obu państw zostaną zobowiązane do przygotowania w ciągu trzech miesięcy konkretnych propozycji na temat opłacalności tego projektu" - napisał "Kommiersant-Ukraina".

    Dziennik cytuje także słowa premiera Marcinkiewicza, który oświadczył, że jeszcze w tym roku zostaną podjęte ważne decyzje, które pozwolą przystąpić do realizacji projektu transportu kaspijskiej ropy naftowej do Polski.

    "Lwiwska Hazeta", pisząc o przyspieszeniu budowy polskiego odcinka ropociągu zaznacza, że deklaracje premiera Marcinkiewicza w tej sprawie mogły być wywołane wywiadem, jakiego Jechanurow przed swą wizytą w Polsce udzielił "Gazecie Wyborczej".

    "Oświadczenie szefa ukraińskiego rządu (...) o możliwości rozmów z Białorusią na temat zbudowania rurociągu przez terytorium tego kraju do portów litewskich, a nie polskiego Gdańska, odegrało swoją rolę" - podkreśla dziennik.

    "Lwiwska Hazeta" zaznacza jednocześnie, że Polacy nie znaleźli jeszcze inwestorów, gotowych wyłożyć pieniądze na przedłużenie rurociągu do Płocka, ale biorąc pod uwagę problemy polskiego rządu z poparciem w Sejmie, trudno obarczać go winą (za ten stan)" - czytamy.

    Podczas czwartkowej wizyty w Polsce szef ukraińskiego rządu nie ograniczył się wyłącznie do kwestii współpracy ekonomicznej. Ważnym tematem były też plany Ukrainy dotyczące jej członkostwa w NATO, o czym Jechanurow rozmawiał z polskim prezydentem.

    "Przed spotkaniem z Jechanurowem prezydent Polski Lech Kaczyński zdążył porozmawiać o Ukrainie z sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Tematem rozmowy było zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO" - pisze "Lwiwska Hazeta".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane