Ukraina zaszkodziła mBankowi

opublikowano: 31-07-2014, 00:00

Konflikt rykoszetem uderzył w bank, który zawiązał rezerwy na kredyty klientów obecnych na wschodnich rynkach.

Półroczne wyniki mBanku rynek przyjął z mieszanymi uczuciami. Generalnie są dobre, ale dobre samopoczucie mąci niespodzianka — odpisy na kredyty. Tak samo było w przypadku Millennium. Inne jest tłumaczenie. Cezary Stypułkowski, szef mBanku, wyjaśnia, że powodem są wydarzenia za wschodnią granicą i rodzaje ryzyka związane z ich wpływem na klientów korporacyjnych. Koszty ryzyka wzrosły do 88 pkt baz. w II kwartalez 51 pkt baz. w I. Netto odpisy wyniosły 155 mln zł, co licząc kwartał do kwartału, oznacza wzrost o 74 proc. Jaromir Szortyka, analityk DM PKO BP, zalicza te odpisy do kategorii zdarzeń o charakterze jednorazowym, co zresztą sugeruje sam bank. Zarząd zapowiada, że w kolejnych kwartałach koszty ryzyka powinny kształtować się w granicach 70 pkt baz.

Z dobrych wiadomości trzeba odnotować wysoką dynamikę przychodów banku, które w II kwartale przekroczyły 1 mld zł i wzrosły o 7 proc., licząc kwartał do kwartału. W górę poszły przychody odsetkowe (4,4 proc. w ujęciu kwartalnym) oraz prowizyjne (0,9 proc.). Koszty rosły wolniej — o 5,7 proc., osiągając poziom 455 mln zł. Zysk banku w tym okresie wyniósł 324 mln zł, wobec 278 mln zł przed rokiem. W całym półroczu wynik netto przekroczył 622 mln zł (603 mln zł przed rokiem). Jaromir Szortyka prognozuje zbliżone wyniki w II półroczu.

— Spodziewam się kontynuacji dobrych trendów po stronie przychodowej. Koszty ryzyka nie powinny rosnąć. Wyższe będą koszty operacyjne ze względu na spodziewaną większą aktywność marketingową. Kluczowe jest pytanie o stopy procentowe. Obniżka może mieć negatywny wpływ na marżę odsetkową — mówi analityk DM PKO BP.

Jego scenariusz bazowy, nieuwzględniający spadku stóp, zakłada 1,343 mld zł zysku netto mBanku w 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane