Ukraina znów tnie stopy procentowe

opublikowano: 15-09-2016, 13:52

Ukraiński bank centralny po raz piaty z rzędu obniżył w czwartek poziom stóp procentowych, po tym jak inflacja utrzymuje się w założonym przedziale, a uzyskana zaaprobowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczka w kwocie 1,5 mld USD zapobiegnie ewentualnym perturbacjom finansowym, donosi Bloomberg.

Narodowy Bank Ukrainy zredukował główną stopę procentową o 50 punktów bazowych z 15,5 do 15 proc. 

Inflacja bazowa będzie kontynuowała spowolnienie, co będzie oznaczało zmniejszanie się presji cenowej. Bank centralny będzie w przyszłości otwarty na dalsze luzowanie polityki monetarnej w celu wsparcie ożywienia gospodarczego – napisała instytucja w oświadczeniu.

Choć w sierpniu inflacja przyspieszyła do 8,4 proc. nadal daleka jest od przyjętego przez bank celu na poziomie 12 proc.

Ukraińska gospodarka ma w tym roku wzrosnąć prawdopodobnie o 1 proc. po 10-proc. spadku w roku 2015, prognozuje wicepremier Stepen Kubiv. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu