Ukraińcy z lepszymi pensjami

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Według wielu badanych, obywatele Ukrainy nie odbierają pracy Polakom, ale ich obecność na naszym rynku hamuje wzrost płac.

Coraz więcej pracowników z Ukrainy zarabia już tyle samo co Polacy. Pracodawcy nie wykluczają, że będą ich wynagradzać jeszcze lepiej.

W „Barometrze Imigracji Zarobkowej — I półrocze 2018”, badaniu Personnel Service, 24 proc. pracodawców przyznało, że byliby skłonni płacić obywatelom Ukrainy więcej „na rękę” niż Polakom. W drugiej połowie ubiegłego roku taką deklarację złożyło 16 proc. przedsiębiorców. Wzrost tego wskaźnika ma swoje źródło w pogłębiających się trudnościach ze znalezieniem osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bezrobocie wyniosło 6,3 proc. — to najniższy poziom od 1990 r.

— Już od jakiegoś czasu wynagrodzenia Polaków i Ukraińców są zbliżone. Moment, w którym pracownikom z Ukrainy płaciło się mniej, szybko przeszedł do historii. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu rośnie, więc pracodawcy muszą proponować im atrakcyjne warunki. Coraz częściej też, oprócz wynagrodzenia, pracodawcy oferują tym osobom różne benefity, takie jak zakwaterowanie, dostęp do internetu czy dowóz do miejsca pracy, co dodatkowo wpływa na podniesienie ich realnego zarobku — mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Jednocześnie badanie pokazuje, że według 89 proc. polskich pracowników obywatele Ukrainy nie odbierają pracy Polakom. Przeciwną opinię wyraża co dziesiąty badany (11 proc.), w tym głównie osoby z wykształceniem podstawowym (29 proc.). Mniej optymistyczne podejście mają ankietowani do kwestii wynagrodzeń.

38 proc. polskich pracowników biorących udział w sondażu uważa, że napływ obywateli Ukrainy na polski rynek pracy hamuje wzrost zarobków. To o 4 punkty procentowe mniej niż w poprzedniej edycji badania. W ocenie 58 proc. respondentów, Ukraińcy nie wpływają na wzrost płac w polskich firmach.

42 proc. polskich pracowników ma pozytywny stosunek do Ukraińców pracujących w Polsce. Neutralne nastawienie zgłasza 44 proc. osób. W porównaniu do drugiego kwartału 2017 r., wzrósł nieznacznie odsetek negatywnie postrzegających tych pracowników — prawie 11 proc. w tej edycji wobec 7 proc. pół roku temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane