Ukraińcy zapełnią wakaty

opublikowano: 13-06-2016, 22:00

Według pracodawców zatrudnienie cudzoziemców ze Wschodu pozwala pozyskać pracowników z poszukiwanymi kwalifikacjami.

Pracodawcy mają kłopoty z obsadzeniem wolnych stanowisk pracy. Rozwiązania problemu szukają za południowo-wschodnią granicą. 38 proc. ankietowanych przyznało w najnowszej edycji badania Randstad „Plany pracodawców”, że rozważa zatrudnienie Ukraińców, aby zaspokoić potrzeby kadrowe. Ukraińcy pracują obecnie w co siódmej firmie w Polsce. Wśród nich 26 proc. to specjaliści, 11 proc. — pracownicy biurowi i administracyjni, a 4 proc. jest menedżerami średniego szczebla. Badanie pokazuje, że w polskich firmach znaleźliby obecnie pracę przede wszystkim tamtejsi robotnicy niewykwalifikowani, co deklaruje 67 proc. pracodawców skłonnych zatrudnić obywateli zza południowo-wschodniej granicy. Wakaty czekają także na robotników wykwalifikowanych (39 proc. wskazań), specjalistów (23 proc.), pracowników biurowych i administracyjnych (13 proc.), a także dla kadry kierowniczej średniego szczebla (5 proc.) i kadry zarządzającej (2 proc.). Z deklaracji przedsiębiorców wynika, że to wcale nie mniejszy nacisk na wysokie wynagrodzenia jest najlepszym argumentem za zatrudnianiem obywateli Ukrainy. Na niższe wymagania, finansowe i nie tylko, wskazuje 6 proc. badanych. 38 proc. polskich menedżerów podkreśla przede wszystkim możliwość rozwiązania swoich palących problemów kadrowych, a 27 proc. — możliwość pozyskania ludzi z odpowiednimi kompetencjami.

— Konieczność zatrudniania cudzoziemców wynika z niemożności znalezienia Polaków chętnych do pracy na określonych stanowiskach. Bardzo więc niepokoją pracodawców zmiany zapowiedziane przez resort pracy, które mają zastąpić uproszczoną procedurę zatrudniania cudzoziemców, dwoma dodatkowymi typami zezwoleń na pracę sezonową i krótkoterminową. Ta nowa procedura będzie bardziej zbiurokratyzowana, kosztowniejsza i dłuższa — ocenia Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy z Konfederacji Lewiatan. © Ⓟ

35 Taki odsetek firm ankietowanych przez Randstad zamierza zatrudnić nowych pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu