Ukraińcy zjednoczyli BGŻ i T-Mobile

opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Bank połączył siły z operatorem sieci komórkowej, aby skuteczniej werbować klientów z Ukrainy. Pojechał ich szukać aż do Kijowa

BGŻ BNP Paribas ma ambicje stać się bankiem pierwszego wyboru dla Ukraińców mieszkających w Polsce. W osiągnięciu tego celu pomóc ma partnerstwo biznesowe z operatorem sieci komórkowej T-Mobile oraz szeroko zakrojona kampania edukacyjno-informacyjna.

— Na życzenie naszych klientów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, będziemy wydawać darmowe startery Heyah. Chcemy mieć z nimi lepszy kontakt. Rozmowy prowadziliśmy z kilkoma firmami. Zdecydowaliśmy się na operatora T-Mobile, który jest właścicielem marki, ponieważ przedstawił najciekawszą ofertę — mówi Jakub Siekierzyński, menedżer do spraw zarządzania segmentami klientów w BGŻ BNP Paribas.

Karty SIM będą wydawane klientom otwierającym rachunek w oddziałach banku i na miejscu rejestrowane w ogólnokrajowej bazie.

Mocny brand

Heyah to silna marka wśród ukraińskiej społeczności. Operator od kilku lat dopasowuje ofertę do oczekiwań naszych wschodnich sąsiadów.

— Udział obywateli Ukrainy wśród klientów Heyah jest duży i systematycznie rośnie. Klienci są lojalni, a karty, które trafiają w ich ręce, aktywne. Nasze badania potwierdzają, że w tej grupie prepaid cieszy się popularnością — w dużej mierze dzięki dobrej ofercie i regularnej komunikacji — mówi Piotr Żaczko z biura prasowego T-Mobile.

Kampania w Kijowie

BGŻ BNP Paribas będzie też edukował obywateli Ukrainy, jak wyrobić numer PESEL i uzyskać dostęp do pełnej oferty produktów bankowych w Polsce, np. kredytów. Dotychczas bank promował ofertę dla obcokrajowców wyłącznie na terenie naszego kraju. Teraz ma inny pomysł.

— Chcemy dotrzeć do Ukraińców, zanim przyjadą do Polski. Wystartowaliśmy z dwuetapową kampanią na ukraińskich dworcach, a od połowy kwietnia również w punktach wizowych. Przed wakacjami skupimy się na pracownikach sezonowych, a od września — na studentach. Będziemy ich informować o prawach, jakie przysługują im w Polsce — wyjaśnia Jakub Siekierzyński.

Każda z faz kampanii będzie trwała około dwóch miesięcy. Działania na Ukrainie będzie wspierał UkrSibbank, należący do francuskiej grupy BNP Paribas. BGŻ BNP Paribas od roku współpracuje też z polskimi agencjami pośrednictwa pracy. W tym roku planuje współpracę także z ukraińskimi.

Kierując się na szczyt

Bank ma jasno określony cel: zwiększyć liczbę rachunków zakładanych przez Ukraińców. Obecnie w BGŻ BNP Paribas co miesiąc konta otwiera ponad 2 tys. przedstawicieli tej nacji. Według danych opublikowanych w portalu PRNews. pl, ubiegły rok bank zakończył z ponad 20 tys. klientów ukraińskich. Na początku kwietnia francuska grupa BNP Paribas przejęła w Polsce wydzieloną część Raiffeisena, który na koniec grudnia miał w portfelu ponad 50 tys. klientów detalicznych z Ukrainy. Najwięcej obcokrajowców na koniec 2017 r. obsługiwały BZ WBK (127 794) i PKO BP (około 90 tys). Bank nie podaje, jaki odsetek stanowią obywatele Ukrainy. © Ⓟ

Agencje idą na Wschód

Kilka agencji rekrutacyjnych założyło na Ukrainie oddziały, żeby werbować tam pracowników. Np. firma Progres (za jej pośrednictwem pracę tymczasową w Polsce znajduje rocznie 20 tys. osób) w 2016 r. otworzyła biuro w Kijowie, a w ubiegłym roku — we Lwowie i w Winnicy. Progres chce ściągać do Polski z Ukrainy 1 tys. pracowników miesięcznie. Trójmiejska agencja Brandscope rozpoczęła w ubiegłym roku współpracę z ukraińskim ekspertem PR i przeprowadziła dla jednego z klientów, firmy outsourcingowej Transcom, kampanię w mediach. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych szacuje, że w Polsce w centrach usług pracuje kilkanaście tysięcy Ukraińców.

Klient nasz pan

Banki w Polsce coraz chętniej otwierają konta osobiste obcokrajowcom, wśród których dominują Ukraińcy. O tym, że ta grupa jest dla branży łakomym kąskiem, świadczy m.in. komunikacja w ojczystym języku klienta. PKO BP przetłumaczył na ukraiński i rosyjski aplikację mobilną IKO. Bank Zachodni WBK i Bank Pocztowy obsługują w języku ukraińskim klientów kontaktujących się przez call center. Credit Agricole przetłumaczył wszystkie dokumenty, które należy wypełnić przy podpisaniu umowy na prowadzenie rachunku. Ponadto banki drukują ulotki promocyjne cyrylicą. NBP podaje, że tylko w III kw. 2017 r. transfery pieniędzy z Polski na Ukrainę wyniosły aż 3,2 mld zł. Natomiast ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2017 r. wydano aż 1,7 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom (o 36 proc. więcej niż rok wcześniej).

Mapa imigracji

W 2017 r. w urzędach pracy zarejestrowano około 1,7 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi (dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). W ciągu roku ich liczba wzrosła o ponad 450 tys., czyli 36 proc. To kropka nad „i”, bo systematyczny ruch w górę zaczął się tu dużo wcześniej, mniej więcej w połowie 2014 r. (patrz wykres). Szacunki liczby zatrudnionych u nas pracowników ukraińskich opierają się głównie na liczbie wydanych oświadczeń (mimo że ta forma zatrudnienia uprawnia jedynie do podjęcia pracy krótkoterminowej), bo przy niej liczba zezwoleń na pracę praktycznie ginie (w 2017 r. wydano ich 193 tys.). Z puli oświadczeń wydanych Ukraińcom w ubiegłym roku blisko 40 proc. zgarnęli zatrudnieni z sekcji: działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (tu m.in. sprzątanie budynków), 18 proc. powędrowało do sekcji: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, a po 13 proc. do przetwórstwa przemysłowego i budownictwa. W strukturze oświadczeń według grup zawodów i specjalności dominowali zatrudnieni przy pracach prostych (56 proc.), a następni byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (18 proc.) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (11 proc.). 64 proc. stanowili mężczyźni, a 44 proc. osoby w wieku 26-40 lat. Najwięcej było ich w województwach: mazowieckim (22 proc.), dolnośląskim (12 proc.) i wielkopolskim (10 proc.). [JDB]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu