Ukraińska firma i jej prezes zapłacą 30 mln USD ugody

opublikowano: 15-09-2015, 08:31

Jaspen Capital Partners i jej szef Andrij Supranonok zapłacą 30 mln USD tytułem ugody w sprawie o handel akcjami z wykorzystaniem informacji poufnych, poinformowała amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Amerykanie oskarżali Jaspen i Supranonoka, a także 32 innych ludzi i firm o to, że uczestniczyli w międzynarodowej szajce hakerów i traderów. Miała ona przez pięć lat zarobić ok. 100 mln USD dzięki kradzieży komunikatów prasowych spółek przed ich publikacją i wykorzystywaniu ich do zarabiania na transakcji giełdowych.

Zobacz więcej

Everett Collection/FORUM

Amerykańskie władze podkreślają, że to największa szajka tego typu, która kiedykolwiek była objęta dochodzeniem. Dziewięciu osobom postawiono zarzuty kryminalne w USA i na Ukrainie.

Mieszkający w Kijowie Supranonok ma 30 proc. spółki Jaspen, której jest prezesem. Według SEC, wraz z firmą zarobili na spekulacji na akcjach z wykorzystaniem informacji poufnych ok. 25 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy