Ukraińskie MSW: 17 tys. milicjantów w Donbasie zdradziło

PAP, DI
24-05-2014, 17:53

Około 17 tys. milicjantów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przeszło w ostatnim czasie na stronę separatystów - oświadczył w sobotę szef departamentu bezpieczeństwa publicznego MSW Ukrainy Wołodymyr Hryniak.

"Jeśli chodzi o stróżów porządku, którzy przeszli na stronę separatystów albo nie wypełniają swoich obowiązków służbowych i nie są wierni przysiędze danej narodowi Ukrainy, są przeciwko nim wszczynane sprawy karne i większość jest zwalniana" - powiedział Hryniak.

Tymczasem Prokuratura Generalna poinformowała, że w związku z faktami utrudniania procesu wyborczego przed wyborami prezydenckimi w obwodach donieckim i ługańskim wszczęto już 83 sprawy karne.

"Separatyści i terroryści, którzy działają na wschodzie i południu Ukrainy, próbują wszelkimi sposobami zerwać proces wyborczy w regionie" - powiedział przedstawiciel Prokuratury Generalnej Mykoła Hoszowski.

"Trwa zajmowanie lokali wyborczych, niszczenie dokumentacji wyborczej, niszczenie serwerów. Zdarzają się przypadki porywania członków komisji wyborczych" - oświadczył.

Jak podkreślił, w sumie w związku z przejawami separatyzmu, czynienia zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, dopuszczaniem się działań terrorystycznych i finansowaniem terroryzmu wszczęto 612 spraw karnych.

"W ramach śledztwa w tych sprawach uznano za podejrzane 381 osób, z czego 102 znajdują się w areszcie, a wobec 147 zastosowano areszt domowy" - powiedział.

Z Kijowa Małgorzata Wyrzykowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraińskie MSW: 17 tys. milicjantów w Donbasie zdradziło